Bilgi
Orbital selülit ve orbital apse belirtileri arasında ateş, göz kapağında şişme, ağrı, kızarıklık, morarma, göz ağrısı, çift görme, görmede azalma ve gözün dışa doğru fırlaması bulunur.
Sebep
Orbita, kafatasında göz küresinin içinde bulunduğu çukurdur. Göz çukuru olarak da bilinir. Göz çukuru göz küresini, göz küresini hareket ettiren göz kaslarını, görme sinirini (optik sinir) ve kan damarlarını içerir. Bu bölgede meydana gelen iltihap ilerleyerek göz apsesine neden olabilir. Tıbbi adı orbital apsedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Aynı zamanda kan tahlilleri ve kültür yapılması gerekebilir. Başta sinüsler olmak üzere komşu dokularda da iltihaplanma var mı? Yabancı bir cisim var mı? Bu soruların cevaplarını bulmak için tomografi gerekebilir.
Etken
Çocuklarda görülen orbital apse nedenleri arasında en yaygın etken Hemofilus influenza adı verilen bakteridir. Orbital selülite ve a dolayısıyla apseye neden olan diğer mikroorganizmalar arasında, stafilokok ve streptokok türü bakteriler bulunmaktadır.
Tedavi
Orbital selülit ve apse yatarak damardan tedavisi gereken acil bir durumdur. Apsenin cerrahi olarak boşaltılması ve kültürde üretilen mikroorganizmaya duyarlı uygun antibiyotiğin verilmesi gereklidir.
Risk
Arpacık, tahtakurusu ısırığı ya da yakın zamanda geçirilen bir göz yaralanmasından orbital selülit ve orbital apse meydana gelebilmektedir. Enfeksiyon tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir.

Hastalık Sorgulama Programı