Göz Apsesi


Bilgi

Orbital selülit ve orbital apse belirtileri arasında ateş, göz kapağında şişme, ağrı, kızarıklık, morarma, göz ağrısı, çift görme, görmede azalma ve gözün dışa doğru fırlaması bulunur.

Sebep

Orbita, kafatasında göz küresinin içinde bulunduğu çukurdur. Göz çukuru olarak da bilinir. Göz çukuru göz küresini, göz küresini hareket ettiren göz kaslarını, görme sinirini (optik sinir) ve kan damarlarını içerir. Bu bölgede meydana gelen iltihap ilerleyerek göz apsesine neden olabilir. Tıbbi adı orbital apsedir.

Bakım

-

Tahlil

Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Aynı zamanda kan tahlilleri ve kültür yapılması gerekebilir. Başta sinüsler olmak üzere komşu dokularda da iltihaplanma var mı? Yabancı bir cisim var mı? Bu soruların cevaplarını bulmak için tomografi gerekebilir.

Etken

Çocuklarda görülen orbital apse nedenleri arasında en yaygın etken Hemofilus influenza adı verilen bakteridir. Orbital selülite ve a dolayısıyla apseye neden olan diğer mikroorganizmalar arasında, stafilokok ve streptokok türü bakteriler bulunmaktadır.

Tedavi

Orbital selülit ve apse yatarak damardan tedavisi gereken acil bir durumdur. Apsenin cerrahi olarak boşaltılması ve kültürde üretilen mikroorganizmaya duyarlı uygun antibiyotiğin verilmesi gereklidir.

Risk

Arpacık, tahtakurusu ısırığı ya da yakın zamanda geçirilen bir göz yaralanmasından orbital selülit ve orbital apse meydana gelebilmektedir. Enfeksiyon tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı