Karında Apse


Bilgi

Ateş, çarpıntı ve karın ağrısı görülebilir. Ancak bazen antibiyotik alanlarda bu belirtiler silik de olabilir. Derinde veya arka bölgelerde yerleşim gösteren apselerde sürekli ateş dışında önemli bir bulgu görülmeyebilir. Bulantı, kusma, bağırsak hareketlerinde azalma (ileus) da görülebilecek diğer belirtiler arasında sayılabilir.

Sebep

Karın boşluğu içerisinde gelişen apseler intraabdominal apse olarak adlandırılır. İntraabdominal apseler ya periton zarı (karın zarı) içerisinde ya da periton dışarısında gelişebilirler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene,kan tetkikleri, karın grafisi, karın ultrasonografisi, bilgisayarlı tomografi, MR görüntüleme ve gereğinde tomografi eşliğinde perkütan yöntemle apseden örnekleme.

Etken

İntraabdominal apseye neden olabilen etkenlerden en önemlileri arasında; içi boş organların perforasyonları yani delinmesi (peptik ülser, ince ve kalın barsak delinmeleri), karın içi organ veya yapılarda görülen enfeksiyonlar (apandisit, divertikülit, kolesistit, pankreatit, İltihabi Barsak Hastalığı), mezenterik arter tıkanmaları, ameliyat sonrası gelişebilen komplikasyonlar (anastomoz kaçakları, unutulmuş safra taşları gibi), delici veya künt karın travmaları sayılabilir.

Tedavi

Apsenin tümüyle drenajı (boşaltılması), apseyi oluşturan sebebin tedavi edilmesi ve ilave antibiyotiklerin kullanılmasından ibarettir. Drenaj işlemi tomografi eşliğinde perkütan yöntemle yani kalın bir iğne ile karın cildinden apseye girilerek yapılabilir. Apse buna uygun değilse açık veya kapalı (laparaskopik) cerrahi yöntemle apse tamamen boşaltılmalıdır.

Risk

Apandisit, divertikülit, kolesistit, pankreatit, inflamatuvar bağırsak hastalığı, mide ülseri hastaları karın içi apse gelişimi açısından riskli gruplar arasında sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı