Duman Zehirlenmesi


Bilgi

Tipik belirtileri; öksürük, siyah balgam, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, ciltte mavi renk değişikliği ve boğaz şişliğidir. Dumanın akciğerlerde oluşturduğu hasar akciğer yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Sebep

Yangında kalan kişinin ortamdaki dumanı teneffüs etmesi sonucu olur. Duman yanma süreci boyunca üretilir. Duman solumanın meydana getirdiği hasar, yanan maddenin ne olduğuna, solunan dumanın miktarına ve süresine göre değişir. Karbonmonoksit zehirlenmesi olarak da adlandırılmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Tipik öyküsü ve bazı belirtilerin mevcudiyeti tanı koymaya yeterli olabilir. Tanıyı teyid etmek içi arteryal kan gazında karboksihemoglobin düzeyi ölçülmesi gerekecektir.

Etken

Dumanın vücutta oluşturduğu hasar, dumanın içindeki zehirli maddeler (karbon monoksit gazı) ve dumanın ısısı nedeniyle oluşur

Tedavi

Hastalara, oksijen ve serum takıldıktan sonra, hayati durumu kontrol altına alınıp, kalp, akciğer ve beyin fonksiyonları değerlendirilir. Karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesi olan veya teşhisi konulan her hastaya, hızla yüksek dozda (tercihen %100) oksijen tedavisi başlanmalıdır. Düzelme görülmemesi halinde hiperbarik oksijen tedavisi önerilmektedir. Bu tedavi ile hasta basınçlı bir odaya alınır. Oda içindeki hava basıncı normal atmosfer basıncının iki katı kadardır. Bu yüksek basınç, kandaki karbon monoksitin yerine oksijenin geçişini hızlandırır.

Risk

Trafik polisleri, itfaiye çalışanları, kapalı garajlarda çalışanlar, çelik endüstrisi çalışanları, boya temizleme işlerinde faaliyet gösterenler ile kalorifer kazan dairesinde çalışanlar meslek olarak risk altında olan kişilerdir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri hamileler, iki yaş altı çocuklar, yaşlılar, kansızlık, solunum sistemi ve kalp hastalığı olan kişiler için daha büyük risk oluşturmaktadır. Karbon monoksit zehirlenmesi özellikle uyku halinde ya da sarhoş olan insanlar için daha tehlikeli olmaktadır. Durum birileri tarafından fark edilene kadar ölümcül sonuçlar vermiş olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı