Agorafobi

Bilgi
Toplu taşıma araçları (otobüs, tren, gemi veya uçak), geniş ve açık alanlar (otoparklar, köprüler), bazen kapalı alanlar (mağazalar, sinema salonları), Kalabalıklar hatta bazen yalnız ve evin dışında olmak kişide anlamsız korkular yaratabilir. Korku ile birlikte kalp çarpıntısı, terleme, titreme, solunum problemleri, bulantı veya ishal, göğüs ağrısı ve yutma sorunları görülebilir.
Sebep
Agorafobi, kişinin sokak, çarşı, pazar, gibi kalabalık alanlara girmekten korkmasıdır. Fobi, anlamsız korku demektir. Kişi saçma olduğunu bildiği halde korku duyar.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı psikiyatrik muayene. Ancak altta yatan fiziksel bir nedenin dışlanması için kimi zaman kardiyolojik değerlendirme gerekebilir.
Etken
Nedeni bilinmemektedir. Ailesel olabileceği düşünülmektedir.
Tedavi
Davranışsal tedavi, ilaç tedavisi veya bunların kombinasyonu.
Risk
Agorafobi nadir bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere oranla yaklaşık iki üç kat daha fazla görülür. Gençler ve genç yetişkinlerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı