Ensefalit


Bilgi

Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş, kusma, nöbet ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler görülür.

Sebep

Ensefalit, beyin dokusunun iltihabıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, beyin BT veya MR incelemesine ek olarak, bel ponksiyonu (belden su alma) beyin zarları iltihabının kesin tanısında büyük önem taşır. Ayrıca çeşitli vucut sıvılarından kültürler alınır.

Etken

Genellikle herpes, kızamık, suçiçeği ve kızamıkçık gibi viral bir enfeksiyondan sonra gelişir. Ancak nadiren de olsa ensefalit kanser, bakteri, mantar ya da parazit enfeksiyonu sonrası, ilaçlar ya da aşı reaksiyona bağlı olarak da meydana gelebilir.

Tedavi

Akut ensefalit acil tanı ve tedavi gerektirir. hastaların hastaneye yatırılmaları gerekir. Ensefalit tedavisi esas olarak destekleyici tedavidir. Bakteriler ve diğer bazı mikroplar ile gelişen ensefalitlerde ise antibiyotik kullanılması gerekir. Beyin ödemi olan hastalarda kortikosteroidler kullanılır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ve suçiçeği aşısı bu etkenlerle gelişen ensefalitlerden korunmada başlıca yöntemdir.

Risk

Ensefalit her yaşta görülebilir ancak sık rastlanan bir hastalık değildir. Bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve kanser, organ nakli, AİDS veya HIV pozitifliği gibi bir nedenle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ensefalit daha sık görülebilir ve daha ağır seyreder.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı