Bilgi
Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş, kusma, nöbet ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler görülür.
Sebep
Ensefalit, beyin dokusunun iltihabıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, beyin BT veya MR incelemesine ek olarak, bel ponksiyonu (belden su alma) beyin zarları iltihabının kesin tanısında büyük önem taşır. Ayrıca çeşitli vucut sıvılarından kültürler alınır.
Etken
Genellikle herpes, kızamık, suçiçeği ve kızamıkçık gibi viral bir enfeksiyondan sonra gelişir. Ancak nadiren de olsa ensefalit kanser, bakteri, mantar ya da parazit enfeksiyonu sonrası, ilaçlar ya da aşı reaksiyona bağlı olarak da meydana gelebilir.
Tedavi
Akut ensefalit acil tanı ve tedavi gerektirir. hastaların hastaneye yatırılmaları gerekir. Ensefalit tedavisi esas olarak destekleyici tedavidir. Bakteriler ve diğer bazı mikroplar ile gelişen ensefalitlerde ise antibiyotik kullanılması gerekir. Beyin ödemi olan hastalarda kortikosteroidler kullanılır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ve suçiçeği aşısı bu etkenlerle gelişen ensefalitlerden korunmada başlıca yöntemdir.
Risk
Ensefalit her yaşta görülebilir ancak sık rastlanan bir hastalık değildir. Bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve kanser, organ nakli, AİDS veya HIV pozitifliği gibi bir nedenle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ensefalit daha sık görülebilir ve daha ağır seyreder.

Hastalık Sorgulama Programı