Bilgi
Baş bitinin belirtileri saçlı deride şiddetli bir kaşıntı, saçlarda küçük küçük kepek benzeri yapılar (sirke) ve kafa derisinde küçük kırmızı şişliklerdir.
Sebep
Saç biti, insan saçlı derisinde (baş) yaşayan ve kan emerek beslenen, çok küçük ve kanatları olmayan böceklerdir. Yumurtalarına sirke adı verilir ve yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır. Baş biti genellikle enseye yakın ve kulakların arkasındaki saç tellerine tutunmuş halde bulunur.
Bakım
-
Tahlil
Dermatolojik muayene tanı koymak için çoğu zaman yeterlidir.
Etken
Bit ve sirkeleri (yumurtaları)
Tedavi
Dermatoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca tedavisi yapılır. Bit yumurtaları yani sirkeler, kir veya kepek gibi kolayca yıkanarak temizlenemezler. Sirkenin temizlenmesi için önce bir ilaç ile öldürülmesi ve daha sonra özel bir tarak ile saçın taranması gerekir.
Risk
Bitli kişiden diğer insanlara yakın temasla kolayca yayılabilir. Ayrıca, enfekte mobilyalar, saç fırçası ve taraklardan veya yastıktan da bulaşabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı