Alkol Yoksunluğu


Bilgi

Ellerde titreme, terleme, nöbet geçirme, vücutta kasılmalar, halüsinasyon (hayaller görme) ve ölüme kadar gidebilen durumlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler alkol almayı bıraktıktan sonraki birkaç saat ya da bir gün içinde başlamakta ve bazen bir iki hafta kadar uzun bir dönemi içine alacak kadar uzun sürebilmektedir.

Sebep

Alkol kullanan bir kişide, alkol kullanımını aniden kestiğinde, ellerde titreme, terleme, nöbet, halüsinasyon (hayaller görme) gibi belirti ve bulgularla ortaya çıkan yoksunluk haline alkol yoksunluk sendromu denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, psikiyatrik ve nörolojik muayene önceliklidir. Gereğinde kan tetkikleri yapılabilir.

Etken

Bu bozukluk, uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alan kişilerde daha sık meydana gelir.

Tedavi

Yoksunluk tedavisinde amaç terleme, titreme gibi otonom belirtileri, algı kusurlarını ve nöbetleri azaltmak ya da önlemektir. Alkolün doğrudan etkileri ya da birlikte görülebilecek kötü beslenmeye bağlı vitamin eksiklikleri sonucunda gelişen çeşitli bozukluklar, özellikle nörolojik bozukluklar tedavi edilir. Alkol yoksunluğunda nöbetler (genellikle ilk iki gün içinde) gözlenebilir. Bu nedenle hasta dikkatle izlenmelidir. Gereğinde psikiyatri uzmanınca diazepam, tiamin ve folik asit tedavileri verilecektir.

Risk

Uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alımı öyküsü
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı