Bilgi
Ellerde titreme, terleme, nöbet geçirme, vücutta kasılmalar, halüsinasyon (hayaller görme) ve ölüme kadar gidebilen durumlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler alkol almayı bıraktıktan sonraki birkaç saat ya da bir gün içinde başlamakta ve bazen bir iki hafta kadar uzun bir dönemi içine alacak kadar uzun sürebilmektedir.
Sebep
Alkol kullanan bir kişide, alkol kullanımını aniden kestiğinde, ellerde titreme, terleme, nöbet, halüsinasyon (hayaller görme) gibi belirti ve bulgularla ortaya çıkan yoksunluk haline alkol yoksunluk sendromu denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, psikiyatrik ve nörolojik muayene önceliklidir. Gereğinde kan tetkikleri yapılabilir.
Etken
Bu bozukluk, uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alan kişilerde daha sık meydana gelir.
Tedavi
Yoksunluk tedavisinde amaç terleme, titreme gibi otonom belirtileri, algı kusurlarını ve nöbetleri azaltmak ya da önlemektir. Alkolün doğrudan etkileri ya da birlikte görülebilecek kötü beslenmeye bağlı vitamin eksiklikleri sonucunda gelişen çeşitli bozukluklar, özellikle nörolojik bozukluklar tedavi edilir. Alkol yoksunluğunda nöbetler (genellikle ilk iki gün içinde) gözlenebilir. Bu nedenle hasta dikkatle izlenmelidir. Gereğinde psikiyatri uzmanınca diazepam, tiamin ve folik asit tedavileri verilecektir.
Risk
Uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alımı öyküsü

Hastalık Sorgulama Programı