Hipersomnia


Bilgi

Aşırı uykulu olma durumu ana belirtidir. Çoğu hastada, her gün uyku zamanlarının giderek uzaması en az bir ay boyunca süren uyku hali vardır.

Sebep

Kelime anlamı çok uyuma olan hipersomnia genellikle diğer psikiyatrik hastalıklara eşlik eder. Nadiren tek başına bulunarak birincil hipersomnia adını alır. Bu hastalıkta ya aşırı uyuma, ya da gündüzleri uyuklama görülür. Birey uyanık kalabilmek için çaba sarf eder, ancak dayanamayıp kısa süreli bile olsa yatağa girerek uyumadan edemez.

Bakım

-

Tahlil

Psikiyatrik muayene ile klinik olarak tanı konabilir. Alta yatan bir hastalık olup olmadığını tespit etmek amacıyla detaylı değerlendirme gerekecektir.

Etken

Kesin nedeni bilinmemektedir. Hipersomnia her zaman patolojik olmayabilir. Kişilik özelliklerinin veya ailesel yatkınlığın hipersomniaya yol açtığı kabul edilmektedir. Ayrıca ileri derecede akciğer, karaciğer hastalıklarında, beyin lezyonlarında ve kalp yetmezliklerinde de hipersomnia bulgusu olabileceğinden dolayı, hipersomnialı hastalar mutlaka hekime başvurmalıdır.

Tedavi

Tanı ve tedavi psikiyatri uzmanı yönetimde olmalıdır. Aşırı uykulu olma durumu, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda bozukluğa yol açarsa tedavi gerekliliği vardır. Tedavisinde doktor kontrolünde uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Tedavisi zor bir durum olan hipersomnia etkileri açısından araba ya da makine kullananlar için önemli riskler oluşturur. İlaç tedavisinin yanı sıra düzenli egzersiz, gün ışığı ve oksijenle temas ve beslenme düzeninin sağlıklı olması hipersomniada mutlak dikkat edilmesi gereken alanlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı