Bilgi
Aşırı uykulu olma durumu ana belirtidir. Çoğu hastada, her gün uyku zamanlarının giderek uzaması en az bir ay boyunca süren uyku hali vardır.
Sebep
Kelime anlamı çok uyuma olan hipersomnia genellikle diğer psikiyatrik hastalıklara eşlik eder. Nadiren tek başına bulunarak birincil hipersomnia adını alır. Bu hastalıkta ya aşırı uyuma, ya da gündüzleri uyuklama görülür. Birey uyanık kalabilmek için çaba sarf eder, ancak dayanamayıp kısa süreli bile olsa yatağa girerek uyumadan edemez.
Bakım
-
Tahlil
Psikiyatrik muayene ile klinik olarak tanı konabilir. Alta yatan bir hastalık olup olmadığını tespit etmek amacıyla detaylı değerlendirme gerekecektir.
Etken
Kesin nedeni bilinmemektedir. Hipersomnia her zaman patolojik olmayabilir. Kişilik özelliklerinin veya ailesel yatkınlığın hipersomniaya yol açtığı kabul edilmektedir. Ayrıca ileri derecede akciğer, karaciğer hastalıklarında, beyin lezyonlarında ve kalp yetmezliklerinde de hipersomnia bulgusu olabileceğinden dolayı, hipersomnialı hastalar mutlaka hekime başvurmalıdır.
Tedavi
Tanı ve tedavi psikiyatri uzmanı yönetimde olmalıdır. Aşırı uykulu olma durumu, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda bozukluğa yol açarsa tedavi gerekliliği vardır. Tedavisinde doktor kontrolünde uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
Risk
Tedavisi zor bir durum olan hipersomnia etkileri açısından araba ya da makine kullananlar için önemli riskler oluşturur. İlaç tedavisinin yanı sıra düzenli egzersiz, gün ışığı ve oksijenle temas ve beslenme düzeninin sağlıklı olması hipersomniada mutlak dikkat edilmesi gereken alanlar.

Hastalık Sorgulama Programı