Benzodiazapin maruziyeti


Bilgi

Bu gurup ilaçlara örnek olarak diazepam (diazem), verilebilir. Halsizlik, bitkinlik, sersemlik hali, uyuklama ve yürüme bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir. Aşırı doz alınması koma, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilmektedir.

Sebep

Benzodiyazepinler sakinleştirici (sedatif) etkisi olan ilaçlardır. Bu gurup ilaçlar genellikle kaygı (anksiyete) ve panik atak tedavisinde ve kas gevşetmek için kullanılırlar. Ayrıca hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri ve ilaç düzeyi

Etken

Özkıyım amaçlı ya da kaza ile yüksek doz alınması halinde koma, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilmektedir.

Tedavi

Aşırı doz alımlarda yaşamsal destek ve solunum desteği sağlanmalıdır.

Risk

Zehirlenme belirtileri, narkotik gurubu ağrı kesiciler ve alkol ile birlikte kullanımı ile artmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanmayınız.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı