Dr Sistem App
Benzodiazapin maruziyeti

Bilgi
Bu gurup ilaçlara örnek olarak diazepam (diazem), verilebilir. Halsizlik, bitkinlik, sersemlik hali, uyuklama ve yürüme bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir. Aşırı doz alınması koma, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilmektedir.
Sebep
Benzodiyazepinler sakinleştirici (sedatif) etkisi olan ilaçlardır. Bu gurup ilaçlar genellikle kaygı (anksiyete) ve panik atak tedavisinde ve kas gevşetmek için kullanılırlar. Ayrıca hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri ve ilaç düzeyi
Etken
Özkıyım amaçlı ya da kaza ile yüksek doz alınması halinde koma, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilmektedir.
Tedavi
Aşırı doz alımlarda yaşamsal destek ve solunum desteği sağlanmalıdır.
Risk
Zehirlenme belirtileri, narkotik gurubu ağrı kesiciler ve alkol ile birlikte kullanımı ile artmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanmayınız.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı