Matem Reaksiyonu


Bilgi

İnanamama, inkar, şaşkınlık, şok, öfke, yalnızlık, umutsuzluk, ağlama, dalgınlık ve uyku bozuklukları gibi pek çok belirti matem reaksiyonu esnasında görülmektedir.

Sebep

Telafisi olmayan bir kayıp yaşanması sonrası bir kişide görülen psikolojik, fiziksel veya davranışsal yanıtların bütününe matem reaksiyonu ya da yas reaksiyonu denilmektedir. Sevilen birinin kaybı durumunda normal ve yaşanması gereken bir dönemdir. Ancak kaybın ardından en az altı ay geçmesine rağmen bireyin sosyal ve mesleki yaşam alanlarındaki işlevselliğin giderek bozulması durumu ise daha ağır bir tablo olan patolojik yas olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı kayıp öyküsünün varlığı ve psikiyatrik muayene ile konur.

Etken

Matem kelimesi genellikle ölümle ilişkili his ve davranışları gösterse de, kişi için çok önemli bir şeyi kayıp etme sonrasında da buna benzer bir reaksiyon görülebilir Düşük yapma, iş kaybı, ev kaybı veya boşanma gibi kayıplar matem reaksiyonuna yol açabilir.

Tedavi

Normal yas sürecindeki bireylerin bir uzmandan yardım almaları genellikle gerek yoktur. Sosyal desteğin yeterli olması halinde bu sürecin yaşanması ve bu travmanın atlatılması kolaylaşır. Patolojik yas belirtileri varlığında ise, yasın sağlıklı olarak tamamlanabilmesi için yardım almak zorunludur. Psikiyatrist ve uzman psikologdan destek alınmalıdır.

Risk

Yas sürecini kolaylaştırmak için sosyal destek önemlidir. Kişinin acısını yaşamasına izin verilmelidir. Ölünün arkasından toplanılır, ağıtlar yakılır, dualar edilir, her gelenle duygular paylaşılır. Yas evine yemekler getirilir ve kayıp yaşayan aile yakınları yalnız bırakılmaz. Bunlar onarıcı ve süreci kolaylaştıran faktörlerdir. Ancak kişinin acısını görmezden gelmeye çalışmak, yaşanması gereken kederi yaşatmamaya çalışmak doğru değildir. Kişi yasını yaşamalı, keder hissetmeli ve ağlamalı, içinde tutmamalıdır. Aksi davranışlar kişiyi patolojik matem reaksiyonuna götürecektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı