Nikotin Yoksunluğu


Bilgi

Sinirlilik, uyku zorluğu, konsantrasyon bozukluğu gibi bulgu ve belirtilere neden olabilmektedir. Sigara içilmediğinde vücuttaki nikotin miktarı azalır ve vücut bunun yoksunluğunu duymaya başlar, böylece üç hafta süren huzursuzluk, uykusuzluk, bazen uykuya eğilim, sinirlenme, aşırı tepki verme, bazen kabızlık, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlara neden olur. Her üç kişiden ikisinde görülen yoksunluk belirtilerinin şiddeti ise kişiden kişiye değişir.

Sebep

Psikolojik bağımlılık yapan sigara aynı zamanda fiziksel bağımlılığa da sebep olmaktadır. Nikotin alımının kesilmesi ile gelişen arzulama durumu, uzun süren ve baş etmesi oldukça zor olan bir sorundur.

Bakım

-

Tahlil

Sigara bağımlılığının tedavisinin ilk aşamasında kişi geniş psikiyatrik bir değerlendirmeye tutulur.

Etken

Yoksunluk sendromu nikotin alımı kesildiğinde 2. saatte başlar ve 2 hafta kadar sürer.

Tedavi

Nikotin bağımlılığının fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönleri birlikte değerlendirilerek tedavi planı belirlenir. Psikolojik ve sosyal destek dışında nikotin replasman tedavileri başta olmak üzere bazı tıbbi tedavilerde uygulanabilmektedir.

Risk

Yaşlılar, eğitim düzeyi yüksek bireyler ve iyi bir kariyeri veya işi olanlar sigarayı daha kolay bırakabilmektedir. Ayrıca kalp hastalığı gibi ciddi fiziksel hastalık geçirenler de daha kolay bırakabilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı