Bilgi
Sinirlilik, uyku zorluğu, konsantrasyon bozukluğu gibi bulgu ve belirtilere neden olabilmektedir. Sigara içilmediğinde vücuttaki nikotin miktarı azalır ve vücut bunun yoksunluğunu duymaya başlar, böylece üç hafta süren huzursuzluk, uykusuzluk, bazen uykuya eğilim, sinirlenme, aşırı tepki verme, bazen kabızlık, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlara neden olur. Her üç kişiden ikisinde görülen yoksunluk belirtilerinin şiddeti ise kişiden kişiye değişir.
Sebep
Psikolojik bağımlılık yapan sigara aynı zamanda fiziksel bağımlılığa da sebep olmaktadır. Nikotin alımının kesilmesi ile gelişen arzulama durumu, uzun süren ve baş etmesi oldukça zor olan bir sorundur.
Bakım
-
Tahlil
Sigara bağımlılığının tedavisinin ilk aşamasında kişi geniş psikiyatrik bir değerlendirmeye tutulur.
Etken
Yoksunluk sendromu nikotin alımı kesildiğinde 2. saatte başlar ve 2 hafta kadar sürer.
Tedavi
Nikotin bağımlılığının fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönleri birlikte değerlendirilerek tedavi planı belirlenir. Psikolojik ve sosyal destek dışında nikotin replasman tedavileri başta olmak üzere bazı tıbbi tedavilerde uygulanabilmektedir.
Risk
Yaşlılar, eğitim düzeyi yüksek bireyler ve iyi bir kariyeri veya işi olanlar sigarayı daha kolay bırakabilmektedir. Ayrıca kalp hastalığı gibi ciddi fiziksel hastalık geçirenler de daha kolay bırakabilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı