Huzursuz Bacak Sendromu


Bilgi

Özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır. Yakınmalar genellikle akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Bulguların sıklıkla akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkması, bu hastalarda ciddi uyku bozukluklarına neden olmaktadır.

Sebep

Huzursuz bacak sendromu, kişi uykuda iken ya da oturur veya yatar pozisyonda istirahat halinde iken, bacaklarda duyulan rahatsızlık, huzursuzluk, uyuşma ve karıncalanma hissi ve bacağı hareket ettirme ihtiyacıdır. Bu durum özellikle geceleri şiddetlenir ve kişiyi rahatsız eder.

Bakım

-

Tahlil

Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olması, bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması ve hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi huzursuz bacak sendromunun tipik özellikleridir. Öyküde bu özelliklerin varlığı ile tanı konabilir.

Etken

Huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında, magnezyum, demir ve B12 vitamini eksikliği, böbrek yetersizliği, romatoid artrit, diyabet, kalıtım ve gebelik bulunmaktadır. Ayrıca bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı nöbet (fenitoin), soğuk algınlığı (antihistaminikler), tansiyon ilaçları (nifedipin) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler.

Tedavi

Huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein içeren çay ve kahve gibi) maddelerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi, semptomları artırabilen ilaçlardan kullanılmaması ilk adımdır. Yakınmaların devamı halinde benzodiazepinler, gabapentin ve karbamazepin gibi ilaçlar ile tedavisi mümkündür.

Risk

Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olmakla birlikte tüm yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı