Bilgi
Korku ve kaygı içeren rüya görmek ve uyku kalitesinin bozulması.
Sebep
Kabus; korku, kaygı, öfke, şiddet gibi negatif duyguları içeren ve uyanınca hatırlanan bir rüyadır. Genellikle uyanmaya yakın dönemde yani sabaha karşı ortaya çıkar. Kişinin uyanmasına ve tekrar uykuya dalmada güçlük çekmesine neden olur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı öykü ve psikiyatrik muayene.
Etken
Sorunun nedeni tam bilinmiyor ama genetik yatkınlık hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, geçmişteki kötü bilgilerin, günlük olumsuz deneyimlerle birleşmesinin kabus olarak karşımıza çıktığı düşünülmektedir.
Tedavi
Bütün insanlar kabus görebilir ki; bu normal kabul edilmektedir. Ancak bu çok sık oluyor ve kişide uyku sorununa neden oluyorsa buna kabus bozukluğu hastalığı diyoruz. Bu hastaların tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavide öncelikle kabusu tetikleyen bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Uyku apne sendromu, depresyon, ve anksiyete gibi bu tabloyu tetikleyen hastalıkların tedavi edilmesi öncelikli hedeftir.. Böyle bir sorun yoksa ilaç tedavisine geçilebilir. Tedavi uzman bir Psikiyatrist tarafından yönetilmelidir.
Risk
Aşırı fiziksel yorgunluk, içimize attığımız ve yaşayamadığımız duygularımız, uykusuzluk, sınav dönemi gibi zorlu dönemler, geçmişteki bir olayla birleşip kâbus olarak karşımıza çıkabilir. Mümkün mertebe bu tür tetikleyicilerden uzak durulmalıdır. Ayrıca, uyku apne sendromu, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi hastalıklar kabus bozukluğunun, yani sık kabus görmenin risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı