Kabuslar


Bilgi

Korku ve kaygı içeren rüya görmek ve uyku kalitesinin bozulması.

Sebep

Kabus; korku, kaygı, öfke, şiddet gibi negatif duyguları içeren ve uyanınca hatırlanan bir rüyadır. Genellikle uyanmaya yakın dönemde yani sabaha karşı ortaya çıkar. Kişinin uyanmasına ve tekrar uykuya dalmada güçlük çekmesine neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı öykü ve psikiyatrik muayene.

Etken

Sorunun nedeni tam bilinmiyor ama genetik yatkınlık hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, geçmişteki kötü bilgilerin, günlük olumsuz deneyimlerle birleşmesinin kabus olarak karşımıza çıktığı düşünülmektedir.

Tedavi

Bütün insanlar kabus görebilir ki; bu normal kabul edilmektedir. Ancak bu çok sık oluyor ve kişide uyku sorununa neden oluyorsa buna kabus bozukluğu hastalığı diyoruz. Bu hastaların tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavide öncelikle kabusu tetikleyen bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Uyku apne sendromu, depresyon, ve anksiyete gibi bu tabloyu tetikleyen hastalıkların tedavi edilmesi öncelikli hedeftir.. Böyle bir sorun yoksa ilaç tedavisine geçilebilir. Tedavi uzman bir Psikiyatrist tarafından yönetilmelidir.

Risk

Aşırı fiziksel yorgunluk, içimize attığımız ve yaşayamadığımız duygularımız, uykusuzluk, sınav dönemi gibi zorlu dönemler, geçmişteki bir olayla birleşip kâbus olarak karşımıza çıkabilir. Mümkün mertebe bu tür tetikleyicilerden uzak durulmalıdır. Ayrıca, uyku apne sendromu, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi hastalıklar kabus bozukluğunun, yani sık kabus görmenin risk faktörleridir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı