Periferik Nöropati


Bilgi

Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, iğne batması hissi, ağrı hissinin artışı veya ağrılı bir şeyi hissetmeme, sıcak veya soğuğu hissetmeme gibi belirtiler görülebilmektedir.

Sebep

Nöropati sinirlerdeki hastalıkları ifade eden bir terimdir. Vücudun beyin ve omurilik dışındaki bölgelerindeki sinirlerden kaynaklanırsa periferik nöropati; beyin ve omurilikteki sinirlerden kaynaklanırsa santral nöropati adını almaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde kan tetkikleri ve ENMG denilen tanı yöntemleri ile teşhis edilebilmektedir.

Etken

Kendiliğinden ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıklara veya ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Diyabet, B12 vitamin eksikliği, kronik böbrek yetmezliği, aşırı alkol kullanımı başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Nöropatilerin nedeni gösterilebilirse, örneğin diyabette olduğu gibi diyabetik nöropati adını alır. Ancak bazen altta yatan neden ortaya konamaz ve bu durumda hastalık idiyopatik nöropati olarak isimlendirilmektedir.

Tedavi

Nöropati tedavisi esas olarak belirtilere yöneliktir ve destekleyici tedavidir. Şeker hastalarında kan şekerinin normal düzeyde tutulması en önemli önleyici tedavi yaklaşımıdır. Ayrıca altta yatan hastalığın tedavisi ile nöropati tablosu sınırlanabilmektedir.

Risk

En sık görülen nöropati periferik nöropatidir. Diyabet en önemli risk faktörüdür. Toplumun yaklaşık %8 inde periferik tipte nöropati mevcuttur. Her yaşta başlayabilir, ancak yaşlı bireylerde daha sık olarak ortaya çıkar. Nöropatiye bağlı olarak ağrı duyusunu kaybeden hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktaları hatırlatmak, ileride doğabilecek daha ciddi sorunların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı