Bilgi
Başlangıçta belirtiler, griptekine benzer belirtiler olup, göğüs sancısı, nefes yetmezliği, kilo kaybı, balgamlı öksürüktür. Hastalık genellikle biri daha yaygın olmak üzere birkaç organ ya da bölgeyi enfekte eder. Belirtiler, enfekte organ ya da bölgeye göre değişiklik gösterir. Örneğin, merkezi sinir sistemini tutan kriptokokkoz şeklinde menenjit ya da ensefalit, akciğerleri tutan şeklinde pnömoni (zatürre), deriyi tutan şeklinde ise ciltte ülserler oluşur.
Sebep
Cryptococcus neoformans’m sebep olduğu, merkezi sinir sistemi, akciğerler, lenf düğümleri, kalp, kemikler, eklemler, deri ve mukozaları tutan mantar enfeksiyonuna Kriptokokkoz denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, akciğer grafisi, akciğer ve beyin tomografisi, kan tetkikleri, kültürler, gereğinde bronkoskopi ve lomber ponksiyon (belden sıvı alınması) ve başka ileri tetkikler gerekli olabilir.
Etken
Cryptococcus neoformans mantarının solunması yoluyla bulaşır. Bu mantar güvercin dışkısında ve dünya genelinde toprakta bulunur. Etken genellikle solunum yoluyla alınır. Akciğerlerden kan yoluyla vücuda yayılır ve sistemleri tutar. Çok defa enfeksiyon bağışıklık sorunu yaşayan insanlarda ve özellikle AİDS hastalarında oluşur.
Tedavi
Tedavisi için mantar önleyici ilaçlar kullanılır. Sağlıklı kişiler, her zaman, mantar tohumlarını solurlar ve tohumlar bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerde, tohumlar yaşarlar ve üreyerek zatürreeye sebep olurlar ayrıca bazen kan dolaşımına sıçra¬yarak, vücudun diğer yerlerinde ciddi mantar enfeksiyonlarına sebep olurlar.
Risk
Bağışıklık sistemi baskılı bireyler, kemoterapi almakta olanlar, AIDS hastaları mantar enfeksiyonları için risk grubundadır.

Hastalık Sorgulama Programı