Dr Sistem App
Kriptokok Enfeksiyonu

Bilgi
Başlangıçta belirtiler, griptekine benzer belirtiler olup, göğüs sancısı, nefes yetmezliği, kilo kaybı, balgamlı öksürüktür. Hastalık genellikle biri daha yaygın olmak üzere birkaç organ ya da bölgeyi enfekte eder. Belirtiler, enfekte organ ya da bölgeye göre değişiklik gösterir. Örneğin, merkezi sinir sistemini tutan kriptokokkoz şeklinde menenjit ya da ensefalit, akciğerleri tutan şeklinde pnömoni (zatürre), deriyi tutan şeklinde ise ciltte ülserler oluşur.
Sebep
Cryptococcus neoformans’m sebep olduğu, merkezi sinir sistemi, akciğerler, lenf düğümleri, kalp, kemikler, eklemler, deri ve mukozaları tutan mantar enfeksiyonuna Kriptokokkoz denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, akciğer grafisi, akciğer ve beyin tomografisi, kan tetkikleri, kültürler, gereğinde bronkoskopi ve lomber ponksiyon (belden sıvı alınması) ve başka ileri tetkikler gerekli olabilir.
Etken
Cryptococcus neoformans mantarının solunması yoluyla bulaşır. Bu mantar güvercin dışkısında ve dünya genelinde toprakta bulunur. Etken genellikle solunum yoluyla alınır. Akciğerlerden kan yoluyla vücuda yayılır ve sistemleri tutar. Çok defa enfeksiyon bağışıklık sorunu yaşayan insanlarda ve özellikle AİDS hastalarında oluşur.
Tedavi
Tedavisi için mantar önleyici ilaçlar kullanılır. Sağlıklı kişiler, her zaman, mantar tohumlarını solurlar ve tohumlar bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerde, tohumlar yaşarlar ve üreyerek zatürreeye sebep olurlar ayrıca bazen kan dolaşımına sıçra¬yarak, vücudun diğer yerlerinde ciddi mantar enfeksiyonlarına sebep olurlar.
Risk
Bağışıklık sistemi baskılı bireyler, kemoterapi almakta olanlar, AIDS hastaları mantar enfeksiyonları için risk grubundadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı