Kafein Yoksunluğu


Bilgi

Kafein yoksunluğuyla ilişkili en yaygın belirtiler baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, dikkat kaybı ve uyku düzenini bozulmasıdır. Ruh halinde, yani duygu durumunda değişimler ortaya çıkabilir. Kişi huzursuz, gergin, hatta biraz depresif duygu durumunda olabilir.

Sebep

Kafein çok farklı bitki türlerinde doğal olarak meydana gelen bir uyarıcı maddedir. Modern beslenmede veya batı tipi beslenme tarzında, en yaygın kafein kaynakları kahve, çay, kola ve enerji içecekleridir. Kafein sinir sistemi üzerinde ılımlı uyarıcı bir etkiye sahiptir. Uzun süredir yüksek doz kafein alımı kafein bağımlılığına yol açar. Kafein alımı bırakıldıktan iki-üç gün içinde yoksunluk belirtileri görülmeye başlanır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı öykü, günlük çay, kola, kahve gibi kafein içeren içeceklerin ne kadar ve hangi sıklıkta tüketildiği sorgulanır. Fizik muayene bulguları ile tanı desteklenir.

Etken

Aşırı, düzenli ve uzun süredir kafein alımı, kafein bağımlılığına yol açar. Genel olarak günde 300 veya 350 mg’dan fazla kafein aşırı doz olarak kabul edilir. Bu dozun üzerinde uzun süreli alımın birden kesilmesi kafein yoksunluğuna yol açabilir.

Tedavi

Belirtiler katlanamayacak düzeyde ise, küçük doz kafein (60 -80 mg) yoksunluk yakınmalarını ortadan kaldırır. Elbette asıl hedef kişinin bağımlı olmamasıdır. Ciddi durumlarda uzman desteği (psikiyatri) alınmalıdır.

Risk

Kafeinin az miktarlarda tüketilmesi gerekir. Aşırı doz alımını önüne geçmek için, alınan besinlerdeki kafein miktarlarını bilmek ve buna göre tüketmek gerekir. Toplumumuzda delmeme siyah çay tüketiminin fazla olduğu aşikardır. Sadece kahvede değil çayda da (kahvedeki kadar yoğun olmasa da) kafein olduğu unutulmamalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı