Atriyal Flutter


Bilgi

Atriyal flutter belirtileri, sersemlik, çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı olarak sayılabilir.

Sebep

Normalde kalp belli bir ritim ile kasılır. Sağ kulakçığın tavanında bulunan ve sinüs düğümü adı verilen bir noktadan düzenli olarak çıkan elektrik uyarıları, önce kulakçıkları, daha sonra da kulakçıklar ile karıncıklar arasında bulunan ve atrioventriküler düğüm denilen noktayı geçerek karıncıkları uyarır. Karıncıkların uyarılması ile karıncıklar kasılır ve kan vücuda pompalanır. Atriyal fibrilasyon, kalbin üst odalarının (atriyumlar) normal kasılma yerine titreştiği bir durum iken, Atriyal flutter ise düzenli bir atriyal aritmi olup, atriyum hızı 250-350/dakika arasındadır. Genellikle düzenli bir blok vardır. Yani atriyumlardan kaynaklanan her iki dalgadan biri ya da her dört dalgadan biri karıncıklara geçebilir ve kalp atımına neden olur (2:1, 3:1 veya 4:1 blok).

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, kalp muayenesini de içeren sistemik muayene, EKG, kan tetkikleri, gereğinde 24 saatlik EKG kaydı (Holter), ekokardiyografi, anjiyografi ve elektrofizyolojik değerlendirme (EPS).

Etken

Bu ritim sorununa genellikle altta yatan kalp anomalileri veya ilaçlar neden olabilir. Atriyal fibrillasyondan farklı olarak, atrial flutter çocuklarda daha sıktır.

Tedavi

Ani başlayan (akut) atrial flutterin tedavisi, hız veya ritim kontrolünü sağlama amaçlıdır. Uzun süren atrial flutter tedavisinde ablasyon (aritmiye neden olan odakların kontrollü yakılması) tedavisini gerek duyulabilir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı