Bilgi
Atriyal flutter belirtileri, sersemlik, çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı olarak sayılabilir.
Sebep
Normalde kalp belli bir ritim ile kasılır. Sağ kulakçığın tavanında bulunan ve sinüs düğümü adı verilen bir noktadan düzenli olarak çıkan elektrik uyarıları, önce kulakçıkları, daha sonra da kulakçıklar ile karıncıklar arasında bulunan ve atrioventriküler düğüm denilen noktayı geçerek karıncıkları uyarır. Karıncıkların uyarılması ile karıncıklar kasılır ve kan vücuda pompalanır. Atriyal fibrilasyon, kalbin üst odalarının (atriyumlar) normal kasılma yerine titreştiği bir durum iken, Atriyal flutter ise düzenli bir atriyal aritmi olup, atriyum hızı 250-350/dakika arasındadır. Genellikle düzenli bir blok vardır. Yani atriyumlardan kaynaklanan her iki dalgadan biri ya da her dört dalgadan biri karıncıklara geçebilir ve kalp atımına neden olur (2:1, 3:1 veya 4:1 blok).
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, kalp muayenesini de içeren sistemik muayene, EKG, kan tetkikleri, gereğinde 24 saatlik EKG kaydı (Holter), ekokardiyografi, anjiyografi ve elektrofizyolojik değerlendirme (EPS).
Etken
Bu ritim sorununa genellikle altta yatan kalp anomalileri veya ilaçlar neden olabilir. Atriyal fibrillasyondan farklı olarak, atrial flutter çocuklarda daha sıktır.
Tedavi
Ani başlayan (akut) atrial flutterin tedavisi, hız veya ritim kontrolünü sağlama amaçlıdır. Uzun süren atrial flutter tedavisinde ablasyon (aritmiye neden olan odakların kontrollü yakılması) tedavisini gerek duyulabilir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı