Bronşiyal Adenom

Bilgi
Semptomlarının şiddeti adenomun konumu, bronş tıkanıklığı derecesi ve komplikasyonların gelişmesine bağlıdır. kronik öksürük, tekrarlayan pnömoni, hırıltılı solunum, balgam ve balgamda kan görülebilir.
Sebep
Bronşiyal adenom terimi nefes borusundaki veya bronşlardaki (ciğerlerdeki geniş hava yolları) mukoza bezlerinde veya kanallarında çıkan çeşitli türdeki tümörleri anlatır. Bu tümörler çok değişken kanserleşme potansiyellere sahiptir. Bununla birlikte bu tümörler, akciğer kanserine göre daha yavaş sıçrayıp yayılan çok kötü olmayan tümörlerdir. Sadece mukoza bezi adenomları tam anlamıyla iyi huylu ve kansere dönüşmez.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene,akciğer grafileri, akciğer tomografisi, bronkoskopi, bronkoskopik biyopsi
Etken
Kesin nedeni bilinmemektedir. Sigara içilmesi (aktif ve pasif), ve bazı mesleki maruziyetlerin (arsenik, nikel, asbest vb ile çalışmak) bronşiyal adenom gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir
Tedavi
Bronşları tıkamak suretiyle oluşturabileceği komplikasyon riski nedeniyle, mümkün olduğunca erken cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir.
Risk
Arsenik, nikel, asbest vb maruziyeti risk oluşturmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı