İnflamatuar Barsak Hastalığı


Bilgi

Başlıca belirtileri arasında kanlı ve mukuslu ishal, bulantı, kusma, kramp tarzında karın ağrısı, ateş, kilo kaybı, sık dışkılama, kanlı ve mukuslu ishal, makatta huzursuzluk, kabızlık, ağızda yaralar ve dışkının tam boşalmadığı hissidir. Belirtiler tekrarlayıcıdır.

Sebep

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı, sindirim sisteminde, özellikle de bağırsaklarda iltihap içeren bir dizi durumu kapsar. İnflamatuvar bağırsak hastalığının iki türü vardır: Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Bunlar, sindirim sisteminin farklı bölümlerini etkiler ve birbirinden kısmen farklı belirtiler gösterirler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, endoskopi ve kolonoskopi, gayta tetkikleri ve kan tetkikleri.

Etken

Bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi

Tedavi hastalığın tipine göre değişecektir. Birincil hedef hastalığın alevlenmelerini kontrol etmek ve mümkün olduğunca uzun süre remisyonu (hastalıksız hali) korumaktır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar tedavide tercih edilir.

Risk

İltihabi bağırsak hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına bağlı olarak bazı enfeksiyonlara karşı eğilimleri artar. Bu nedenle, koruyucu amaçlı bazı aşıların yapılması önemlidir. Bunlar Haemophilus influenza, pnömokok, Hepatit B, Hepatit A ve Human Papiloma Virüs (HPV) gibi aşılardır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı