Bilgi
Başlıca belirtileri arasında kanlı ve mukuslu ishal, bulantı, kusma, kramp tarzında karın ağrısı, ateş, kilo kaybı, sık dışkılama, kanlı ve mukuslu ishal, makatta huzursuzluk, kabızlık, ağızda yaralar ve dışkının tam boşalmadığı hissidir. Belirtiler tekrarlayıcıdır.
Sebep
İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı, sindirim sisteminde, özellikle de bağırsaklarda iltihap içeren bir dizi durumu kapsar. İnflamatuvar bağırsak hastalığının iki türü vardır: Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Bunlar, sindirim sisteminin farklı bölümlerini etkiler ve birbirinden kısmen farklı belirtiler gösterirler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, endoskopi ve kolonoskopi, gayta tetkikleri ve kan tetkikleri.
Etken
Bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir.
Tedavi
Tedavi hastalığın tipine göre değişecektir. Birincil hedef hastalığın alevlenmelerini kontrol etmek ve mümkün olduğunca uzun süre remisyonu (hastalıksız hali) korumaktır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar tedavide tercih edilir.
Risk
İltihabi bağırsak hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına bağlı olarak bazı enfeksiyonlara karşı eğilimleri artar. Bu nedenle, koruyucu amaçlı bazı aşıların yapılması önemlidir. Bunlar Haemophilus influenza, pnömokok, Hepatit B, Hepatit A ve Human Papiloma Virüs (HPV) gibi aşılardır.

Hastalık Sorgulama Programı