Bilgi
Tromboflebit geliştiğinde, yüzeyel toplardamar üzerinde renk değişimi (kızarma) ve hassasiyet oluşur. Zaman içerisinde pıhtılaşmanın biraz daha sertleşmesi ile sertlik hissedilmeye başlar. Toplardamara dokunmak çoğu zaman oldukça ağrılıdır. Çevre dokularda hafif bir ısı artışı da gözlenebilmektedir.
Sebep
Flebit, toplardamar iltihaplanmasına verilen addır. İltihaplanmış olan damar bölgesinde daima bir pıhtı, yani trombüs geliştiğinden, olaya daha çok ‘tromboflebit’ denilmektedir. Dolayısıyla flebit ve tromboflebit kavramları benzer olup, günümüzde yüzeysel toplardamar duvarındaki iltihap ve pıhtılaşma olayı için yaygın olarak tromflebit kavramı kullanılmaktadır. Yüzeysel toplardamarlarda olması ile, ‘derin ven trombozu’ hastalığından ayrılmaktadır. Tromboflebit, yüzeysel toplardamar hastalığı olduğu için, vücudumuzda toplardamarların bulunduğu herhangi bir bölgede kolayca gelişebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, venöz dopler ultrasonografi ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Çoğu zaman enfeksiyon giriş kapısı, ayakta ciltte bulunan bir çatlak, parmak aralarında enfeksiyon veya tırnak yatağındaki mantar enfeksiyonudur ve tekrarlamaya eğilimli bir hastalıktır. Bu nedenle, tekrarlayan veya inatçı hastalarda erken dönemde tırnak veya parmak arasında mantar varsa tedavisinin yapılması, ayak tabanında bulunan çatlakların tedavi edilmesi oldukça önemlidir.
Tedavi
Tromboflebit çoğu zaman kendi kendine geçebilmektedir. Bu yönü ile de derin ven trombozundan ayrılır. Bazen oluşan pıhtı uzun bir süre toplardamar içerisinde kalabilmekte ve ağrı ile beraber bazen de enfeksiyon tekrarlayabilmektedir.. Hastalığın kendi kendine geçmediği durumlarda veya ateş yükselmesinin buna eşlik ettiği durumlarda ağızdan 5 – 7 günlük antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Ayrıca, anti-inflammatuar ilaçların verilmesi ağrı ve iltihabi duruma bağlı olarak gelişen yakınmaları da azaltmaktadır. Bu tedavilere ek olarak, ıslak soğuk kompres uygulaması erken dönemde rahatlama sağlayacaktır.
Risk
Tromboflebit gelişiminde de bazı risk faktörleri önemli rol oynamaktadır. Bunların arasında; yaşam tarzı, genetik, ayak hijyen bozukluğu (tırnak veya ayakta mantar), şeker hastalığı gibi durumlar bulunmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı