Bilgi
Belirtiler hastalığın şiddetine ve etkilenen vücut organa göre değişir. Ateş, eklemde ağrı, hassasiyet, sıcaklık artışı ve kızarıklık, göğüs ağrısı, kalp hızında artış, yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür. Romatizmal ateş, kalp kapaklarını, eklemler, cilt veya beyni tutabilir. Eğer tedavi edilmezse, kalp kapaklarında kalıcı hasar ve kalp yetmezliğine neden olabilir.
Sebep
Akut romatizmal ateş ya da kalp romatizması da denilmektedir. Grup A beta hemolitik strepcoccus cinsi bakteriler tarafından meydana getirilen ve tam olarak tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonu ya da kızıl gibi cilt enfeksiyonları sonrası gelişen bir durumdur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene önceliklidir. Kalp muayenesinde üfürüm varlığı araştırılır. Eklemlerdeki şişlikler ve eklemlerde yer alabilen cilt altı nodüllerin varlığı da muayenede araştırılır. Streptokok bakterilerinin varlığını saptamak için doktorunuz boğaz kültürünü yapacaktır. Üreme ve analizi genellikle 24 saat alır. Bazı merkezlerde yaklaşık beş dakikada sonuç verebilecek hızlı bir strep testi kullanmaktadır, ancak kültür kadar duyarlı değildir.
Etken
Hastalığın esas nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sistemindeki bir bozukluktan dolayı vücudun kendi doku ve organlarına saldırdığı düşünülmektedir (otoimmun hastalık).
Tedavi
İstirahat ve penisilin veya diğer antibiyotikler reçete edilir. Hastalığın tekrarlamasını önlemek için, antibiyotiklerin uzun süreli periyodik kullanımı gerekebilir.
Risk
Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık görülmektedir. Hastalık en sık olarak 5-15 yaş arasında görülür, fakat yetişkinlerde de görülebilir.

Hastalık Sorgulama Programı