Romatizmal Ateş


Bilgi

Belirtiler hastalığın şiddetine ve etkilenen vücut organa göre değişir. Ateş, eklemde ağrı, hassasiyet, sıcaklık artışı ve kızarıklık, göğüs ağrısı, kalp hızında artış, yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür. Romatizmal ateş, kalp kapaklarını, eklemler, cilt veya beyni tutabilir. Eğer tedavi edilmezse, kalp kapaklarında kalıcı hasar ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

Sebep

Akut romatizmal ateş ya da kalp romatizması da denilmektedir. Grup A beta hemolitik strepcoccus cinsi bakteriler tarafından meydana getirilen ve tam olarak tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonu ya da kızıl gibi cilt enfeksiyonları sonrası gelişen bir durumdur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene önceliklidir. Kalp muayenesinde üfürüm varlığı araştırılır. Eklemlerdeki şişlikler ve eklemlerde yer alabilen cilt altı nodüllerin varlığı da muayenede araştırılır. Streptokok bakterilerinin varlığını saptamak için doktorunuz boğaz kültürünü yapacaktır. Üreme ve analizi genellikle 24 saat alır. Bazı merkezlerde yaklaşık beş dakikada sonuç verebilecek hızlı bir strep testi kullanmaktadır, ancak kültür kadar duyarlı değildir.

Etken

Hastalığın esas nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sistemindeki bir bozukluktan dolayı vücudun kendi doku ve organlarına saldırdığı düşünülmektedir (otoimmun hastalık).

Tedavi

İstirahat ve penisilin veya diğer antibiyotikler reçete edilir. Hastalığın tekrarlamasını önlemek için, antibiyotiklerin uzun süreli periyodik kullanımı gerekebilir.

Risk

Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık görülmektedir. Hastalık en sık olarak 5-15 yaş arasında görülür, fakat yetişkinlerde de görülebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı