Histoplazmoz

Bilgi
Enfeksiyonun başlangıcında öksürük ve ateş gibi belirtiler görülür. Bazı hastalarda ise herhangi bir belirti olmayabilir. Yaygın enfeksiyonda, ateş, anemi, lenf bezelerinde büyüme, hepatomegali (karaciğer büyümesi), splenomegali (dalak büyümesi) ve lökopeni (beyaz kürelerde sayıca düşüklük) görülür.
Sebep
Histoplazmoz, histoplasma capsulatum adı verilen bir mantarın neden olduğu bir hastalıktır. histoplasma capsulatum en çok kuş, tavuk veya yarasa dışkılarının bulunduğu topraklarda çoğalır ve küf şeklinde bulunur. Genellikle solunum yoluyla akciğerlere girmektedir. Histoplazmoz, akut akciğer enfeksiyonu, kronik akciğer enfeksiyonu ve tüm vücudu tutan yaygın enfeksiyon (dissemine enfeksiyon) olmak üzere vücutta üç çeşit enfeksiyon meydana getirir. Yaygın enfeksiyon sıklıkla ölümcüldür.
Bakım
-
Tahlil
Tanı için kan, kemik iliği veya ülserlerden alınan materyalden kültür yapılması gerekir. Karaciğer, dalak ve lenf bezleri biyopsi materyali histolojik olarak incelenir, ayrıca bu materyalden de kültür yapılır.
Etken
Histoplasma capsulatum adı verilen bir mantar hastalık etkenidir.
Tedavi
Tedavide Amphotericin B adlı antifungal (mantar ilacı) ilaç kullanılır.
Risk
Yaygın tip histoplazma enfeksiyonu, çok küçük çocuklarda, çok yaşlı kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı