Bilgi
Dang hemorajik ateşinde tablo, diğer semptomlarla birlikte 2-7 gün süren bir ateş ile karakterizedir. Ateşin düşmesini takiben inatçı kusma, Kas ve eklem ağrıları, döküntü ve kanama bulguları (burun kanaması, dişeti kanaması, cilt altı kanaması), şiddetli karın ağrısı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler gelişebilir. Eğer tedavi ile düzeltilemezse dolaşım yetmezliği ve şok ile hasta kaybedilir.
Sebep
Dang ateşi tüm dünyada tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen, şiddetli grip benzeri belirtilere neden olan viral bir hastalıktır. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için ’kırık kemik humması’ olarak da bilinir.
Bakım
-
Tahlil
Klinik muayene ve kan tetkikleriyle tanı konur. Virüs hastalığın 5. gününe kadar kandan izole edilebilir.
Etken
Etkeni flavivirüs ailesinden Dang virüsüdür. Sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Enfekte sivrisineğin ısırmasıyla Dang virüsü deriden girer, kana karışır ve ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hastaların kanında bol miktarda bulunur.
Tedavi
Hastalığa özel bir tedavi yoktur. Semptomlara yönelik tedavi uygulanır.
Risk
Dang hastalığı birçok ülkede, Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu’da ayrıca Hawai ve Karayip adalarında, kısmen Amerika Birleşik Devletleri’nin güney eyaletleri ve Avustralya’da görülmektedir. Buralara seyahat edecek yolcular için risk mevcuttur.

Hastalık Sorgulama Programı