Bilgi
Normal bağışıklık sistemine sahip sağlıklı bireylerde, etken alınsa bile çoğu kez hastalık gelişmez. Hastalığın ortaya çıkması için bireyin bazı risk faktörlerini taşıyor olması gerekir. Hastada birkaç gün süre ile halsizlik ve yorgunluk yakınması olur. Çoğunda ateş yükselir ve giderek alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gelişir. Öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı ortaya çıkar. Hastalar çoğu kez balgam çıkaramaz. Bulantı, kusma, karında rahatsızlık hissi ve ishal görülebilir.
Sebep
Lejyoner hastalığı Legionella pneumophila olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu bir akciğer infeksiyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın şikayetleri, hekimin muayene bulguları veya akciğer filmi hastalığın diğer akciğer enfeksiyonlarından ayrılması için yeterli değildir. Teşhiste birinci koşul hastalığın akla getirilmesidir. Hastalık için ciddi klinik şüphe varsa balgam, serum ve idrar örnekleri alınarak incelemeye gönderilmelidir.
Etken
Etken Legionella pneumophila olarak adlandırılan bakteridir.
Tedavi
Klinik şüphe varlığında, balgam, serum ve idrar örnekleri alınarak incelemeye gönderilmeli ve hemen ampirik (körlemesine) antibiyotik tedavisinin başlanarak sonuca göre tavır alınmalıdır. Tedavi 14-21 gün arsında sürecektir.
Risk
50 yaşın üzerinde olmak, sigara tiryakiliği, alkol bağımlılığı, bağışıklık sisteminin çeşitli nedenlerle baskılanmış olması (organ nakli, uzun süreli kortizon tedavisi, kanser tedavisi), kişinin kronik bir akciğer hastalığının olması Lejyoner Hastalığı gelişimi için risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı