Gerilim Tipi Baş Ağrısı


Bilgi

Gerilim tipi baş ağrısında baş ağrısı ve boyun ağrısı birlikte görülür. Boyundaki ağrı, boynun arka kısmındadır. Gerilim tipi baş ağrısının en önemli özelliği, genellikle boyun bölgesinden başlayarak başın tepesine doğru yükselmesidir. Baş ağrısı, sıkıştırıcı ve ağırlık şeklinde hissedilen künt bir ağrı şeklindedir. Çok şiddetli olmayan bir baş ağrısıdır.

Sebep

Gerilim tipi baş ağrısı da denilen stres baş ağrısı, en sık görülen baş ağrısıdır ve yetişkinlerin yarıdan çoğu hayatında en az bir kere bu ağrıyı yaşamıştır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik değerlendirme ile konulabilir. Gereğinde beyin tomografisi veya MR’ı çekilerek baş ağrısı yapabilecek diğer olasılıklar dışlanabilir.

Etken

Bu ağrının nedeni, kafatasının öne düşmesini engelleyen boyun kaslarının kasılması sonucu gerilmesidir. Bu gerilme ile birlikte saçlı deri gerilir. Boyun kaslarındaki bu gerilmenin nedeni, genellikle stres, postür (duruş) ve pozisyon bozuklukları nedeniyle olmaktadır.

Tedavi

Dinlenme, buz torbaları ile kompres veya uzun sıcak bir duş, gerilim tipi baş ağrılarını rahatlatmak için yeterli olabilir. Duruşu düzeltmek gelişimini engellemek açısından doğru bir adımdır. Gerilim tipi baş ağrısını tedavi eden veya önleyici olan ilaç tedavileri mevcut olup, Nöroloji uzmanı kontrolünde kullanılabilmektedir.

Risk

Gerilim tipi baş ağrısı için kadın cinsiyet ve orta yaşta olmak risk faktörleridir. Bir çalışmada kadınların neredeyse yüzde 90’ı ve erkeklerin yaklaşık yüzde 70’inin hayatları boyunca en az bir kez gerilim tipi baş ağrısı yaşadığını göstermiştir. Gerilim tipi baş ağrısı her yaştan insanda görülebilmesine rağmen, 40’lı yaşlarda zirve yapmaktadır. Bazı hastalarda migren ve gerilim tipi baş ağrısı birlikte olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı