Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Bilgi
Gerilim tipi baş ağrısında baş ağrısı ve boyun ağrısı birlikte görülür. Boyundaki ağrı, boynun arka kısmındadır. Gerilim tipi baş ağrısının en önemli özelliği, genellikle boyun bölgesinden başlayarak başın tepesine doğru yükselmesidir. Baş ağrısı, sıkıştırıcı ve ağırlık şeklinde hissedilen künt bir ağrı şeklindedir. Çok şiddetli olmayan bir baş ağrısıdır.
Sebep
Gerilim tipi baş ağrısı da denilen stres baş ağrısı, en sık görülen baş ağrısıdır ve yetişkinlerin yarıdan çoğu hayatında en az bir kere bu ağrıyı yaşamıştır.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik değerlendirme ile konulabilir. Gereğinde beyin tomografisi veya MR’ı çekilerek baş ağrısı yapabilecek diğer olasılıklar dışlanabilir.
Etken
Bu ağrının nedeni, kafatasının öne düşmesini engelleyen boyun kaslarının kasılması sonucu gerilmesidir. Bu gerilme ile birlikte saçlı deri gerilir. Boyun kaslarındaki bu gerilmenin nedeni, genellikle stres, postür (duruş) ve pozisyon bozuklukları nedeniyle olmaktadır.
Tedavi
Dinlenme, buz torbaları ile kompres veya uzun sıcak bir duş, gerilim tipi baş ağrılarını rahatlatmak için yeterli olabilir. Duruşu düzeltmek gelişimini engellemek açısından doğru bir adımdır. Gerilim tipi baş ağrısını tedavi eden veya önleyici olan ilaç tedavileri mevcut olup, Nöroloji uzmanı kontrolünde kullanılabilmektedir.
Risk
Gerilim tipi baş ağrısı için kadın cinsiyet ve orta yaşta olmak risk faktörleridir. Bir çalışmada kadınların neredeyse yüzde 90’ı ve erkeklerin yaklaşık yüzde 70’inin hayatları boyunca en az bir kez gerilim tipi baş ağrısı yaşadığını göstermiştir. Gerilim tipi baş ağrısı her yaştan insanda görülebilmesine rağmen, 40’lı yaşlarda zirve yapmaktadır. Bazı hastalarda migren ve gerilim tipi baş ağrısı birlikte olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı