Bilgi
Tansiyon düşüklüğünün tipik belirtisi baş dönmesi ve göz kararmasıdır. Bayılma, soğuk ve terli cilt, yorgunluk, bulanık görme ve bulantı olabilir. Aşırı hipotansiyon durumları şoka neden olabilir.
Sebep
Erişkinlerde normal kan basıncı ortalama olarak 120/80 mmHg civarında seyretmektedir. Hipotansiyon ise kan basıncının 90/60 mmHg dan daha düşük olması ve kişide buna bağlı bir şikayet olması olarak tarif edilebilir. Kan basıncı her zaman aynı düzeyde olmaz, dalgalanmalar gösterebilir. Tansiyon geceleri en düşük seviyesinde seyreder, uyandıktan sonra ise yükselme gösterir ve heyecan, stres, sinirlilik durumlarında yükselir. Bazı insanlarda kan basıncı devamlı düşüktür ve herhangi bir belirti veya semptomları yoktur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, her iki koldan kan basıncı ölçümü, 24 saatlik kan basıncı takibi (holter), EKG, kalp enzimleri ve gereğinde ileri kan tetkikleri.
Etken
Tansiyon düşüklüğü başlıca, ateşli hastalıklar sırasında, aşırı miktarda olan kan kayıplarında, bazı hormon hastalıklarında veya şok durumlarında görülür.
Tedavi
Sağlıklı bir kişide, yakınmaya neden olmayan düşük kan basıncı genellikle tedavi gerektirmez. Belirtilere neden oluyorsa, doktorunuz bunun nedenini bulmak ve tedavi etmek için çalışacaktır. Düşük tansiyona en uygun tedavi, tansiyonun düşmesine enden olan faktöre göre değişecektir. Örneğin eğer kan kaybı nedeniyle tansiyon düşmüşse en iyi tedavi kan nakli ya da kaybedilen sıvıların damardan verilmesi olacaktır. Düşük tansiyon ayrıca, sıvı alımını arttırarak, sağlıklı beslenerek, tuz tüketiminin önerilen miktarı aşmamak şartıyla (günde 6-7 gram) artırarak ortadan kaldırılabilir. Tansiyon ilacı (antihipertansif) kullanıyorsanız doz azaltılması veya ilacın kesilmesi çözüm olabilir. Çok özel durumlarda kullanılabilecek tansiyon yükseltici ilaçlar da mevcuttur.
Risk
Tansiyon düşüklüğü daha çok 25-30’lu yaşlardaki kişilerde görülür. Bu nedenle “genç hastalığı” olarak da bilinir. Düşük tansiyon daha çok kadınlarda görülen bir problemdir. Gebelikte de özellikle ilk aylarda kan basıncı düşük seyreder ki bu durum fizyolojik (sağlıklı) bir durumdur.

Hastalık Sorgulama Programı