Hipotansiyon


Bilgi

Tansiyon düşüklüğünün tipik belirtisi baş dönmesi ve göz kararmasıdır. Bayılma, soğuk ve terli cilt, yorgunluk, bulanık görme ve bulantı olabilir. Aşırı hipotansiyon durumları şoka neden olabilir.

Sebep

Erişkinlerde normal kan basıncı ortalama olarak 120/80 mmHg civarında seyretmektedir. Hipotansiyon ise kan basıncının 90/60 mmHg dan daha düşük olması ve kişide buna bağlı bir şikayet olması olarak tarif edilebilir. Kan basıncı her zaman aynı düzeyde olmaz, dalgalanmalar gösterebilir. Tansiyon geceleri en düşük seviyesinde seyreder, uyandıktan sonra ise yükselme gösterir ve heyecan, stres, sinirlilik durumlarında yükselir. Bazı insanlarda kan basıncı devamlı düşüktür ve herhangi bir belirti veya semptomları yoktur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, her iki koldan kan basıncı ölçümü, 24 saatlik kan basıncı takibi (holter), EKG, kalp enzimleri ve gereğinde ileri kan tetkikleri.

Etken

Tansiyon düşüklüğü başlıca, ateşli hastalıklar sırasında, aşırı miktarda olan kan kayıplarında, bazı hormon hastalıklarında veya şok durumlarında görülür.

Tedavi

Sağlıklı bir kişide, yakınmaya neden olmayan düşük kan basıncı genellikle tedavi gerektirmez. Belirtilere neden oluyorsa, doktorunuz bunun nedenini bulmak ve tedavi etmek için çalışacaktır. Düşük tansiyona en uygun tedavi, tansiyonun düşmesine enden olan faktöre göre değişecektir. Örneğin eğer kan kaybı nedeniyle tansiyon düşmüşse en iyi tedavi kan nakli ya da kaybedilen sıvıların damardan verilmesi olacaktır. Düşük tansiyon ayrıca, sıvı alımını arttırarak, sağlıklı beslenerek, tuz tüketiminin önerilen miktarı aşmamak şartıyla (günde 6-7 gram) artırarak ortadan kaldırılabilir. Tansiyon ilacı (antihipertansif) kullanıyorsanız doz azaltılması veya ilacın kesilmesi çözüm olabilir. Çok özel durumlarda kullanılabilecek tansiyon yükseltici ilaçlar da mevcuttur.

Risk

Tansiyon düşüklüğü daha çok 25-30’lu yaşlardaki kişilerde görülür. Bu nedenle “genç hastalığı” olarak da bilinir. Düşük tansiyon daha çok kadınlarda görülen bir problemdir. Gebelikte de özellikle ilk aylarda kan basıncı düşük seyreder ki bu durum fizyolojik (sağlıklı) bir durumdur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı