Kontakt Dermatit

Bilgi
Belirtiler tetikleyen alerjen madde ile temastan sonra hızla gelişebileceği gibi, günler hatta haftalar içinde de görülebilir. Ciltte kaşıntı, kuru, iltihaplı deri döküntüsü, ciltte pullanma ve kabarmalar gibi belirtiler görülebilir. Kaşıntı hissi kaşıma ile daha da artar ve ciltte ciddi tahrişler ortaya çıkabilir.
Sebep
Kontakt dermatit bir maddenin (iritan veya alerjik) cilde teması sonucu, genelde o maddenin cildi tahriş etmesi ile ciltte ortaya çıkan kızarıklıklar ve döküntülerdir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, cilt muayenesi ve sistemik muayene ve gereğinde alerji testleri.
Etken
Kontakt dermatitin en sık görülen nedenleri bitkiler, kozmetik maddeler, deterjanlar, çeşitli kimyasallar, ilaçlar, çözücüler ve yapışkanlardır.
Tedavi
Tetikleyen alerjen tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır. Ilık duş (sıcak değil), nemlendirici kremler ve antihistaminik kremler kullanılabilir. Kaşımamaya çalışmak önemlidir. Gereğinde ilaç tedavileri ve ultraviyole ışın tedavisi uygulanabilmektedir.
Risk
Bu hastalarda alerjik rinit ya da astım gibi diğer alerjik hastalıkların olma ihtimali daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı