Cushing Sendromu


Bilgi

Cushing Sendromunun başlıca belirtileri; dışarı doğru çıkan bir göbek , ince kollar ve bacaklar, sivilce, cilt enfeksiyonları, ensede yağ birikimi, depresyon, şeker hastalığı, cildin kolay morarması (ciltte kolay çürüme), yüz kıllarında çoğalma, tüylenme, baş ağrısı, kısırlık, ay dede şeklinde bir yüz (yuvarlak, kırmızı ve şiş), kemiklerde zayıflama, adet kesilmesi, kaslarda güçsüzlük ve kilo almadır.

Sebep

Böbrek üstü bezlerinde üretilen kortizol isimli hormonun vücutta artmış miktarda bulunmasından kaynaklanan hastalığa Cushing sendromu denir. Normalde, hipofiz bezinden salgılanan ACTH adı verilen bir hormon, böbrek üstü bezinden kortizol salgılanmasını uyarır. Stres ve enfeksiyon gibi durumlarda kortizol üretimi artar ve vücudun bu yeni duruma alışması sağlanır. Ancak Cushing sendromu, vücutta üretilmesi gerektiğinden fazla miktarda kortizolün üretildiği bir durumdur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, hormon düzeyleri, karın ultrasonu, gereğinde karın ve/veya beyin tomografisi.

Etken

Cushing sendromunun en sık sebebi hipofiz bezindeki tümörlerdir. Hipofiz bezi tümöründe hipofiz bezi, aşırı kortizol üretimiyle sonuçlanan fazla miktarda ACTH üretir. Cushing sendromu, eğer hipofiz bezinden kaynaklanan bir sorundan meydana geliyorsa bu duruma Cushing hastalığı denir. İkinci en sık neden ise böbrek üstü bezindeki tümörlerdir. Diğer bir sebebi de dışarıdan yüksek doz kortizonlu tedaviler almaktır.

Tedavi

Cushing sendromunun tedavisi vücuttaki artmış kortizol miktarını düşürmeye yöneliktir. En iyi tedavi sebebe yöneliktir. Sebep eğer uzun süre kortizon kullanımı ise doktorunuz astım, artrit veya diğer durumların tedavisini yeterli düzeyde tutarak kortizon dozlarını azaltabilir. Eğer cushing sendromunun sebebi tümör ise (hipofiz bezi veya böbrek üstü bezlerinde) doktorunuz size cerrahi önerebilir. Cerrahiye uygun olmayan veya tam rezeksiyon başarılamayan durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) uygundur. Bir de kortizol sentezini baskılayan ilaçlar kullanılabilmektedir.

Risk

Tıbbi nedenlerle de olsa uzun süreli ve yüksek doz kortizonlu ilaç kullanımı Cushing sendromu gelişimi için risk oluşturur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı