Bilgi
Cushing Sendromunun başlıca belirtileri; dışarı doğru çıkan bir göbek , ince kollar ve bacaklar, sivilce, cilt enfeksiyonları, ensede yağ birikimi, depresyon, şeker hastalığı, cildin kolay morarması (ciltte kolay çürüme), yüz kıllarında çoğalma, tüylenme, baş ağrısı, kısırlık, ay dede şeklinde bir yüz (yuvarlak, kırmızı ve şiş), kemiklerde zayıflama, adet kesilmesi, kaslarda güçsüzlük ve kilo almadır.
Sebep
Böbrek üstü bezlerinde üretilen kortizol isimli hormonun vücutta artmış miktarda bulunmasından kaynaklanan hastalığa Cushing sendromu denir. Normalde, hipofiz bezinden salgılanan ACTH adı verilen bir hormon, böbrek üstü bezinden kortizol salgılanmasını uyarır. Stres ve enfeksiyon gibi durumlarda kortizol üretimi artar ve vücudun bu yeni duruma alışması sağlanır. Ancak Cushing sendromu, vücutta üretilmesi gerektiğinden fazla miktarda kortizolün üretildiği bir durumdur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, hormon düzeyleri, karın ultrasonu, gereğinde karın ve/veya beyin tomografisi.
Etken
Cushing sendromunun en sık sebebi hipofiz bezindeki tümörlerdir. Hipofiz bezi tümöründe hipofiz bezi, aşırı kortizol üretimiyle sonuçlanan fazla miktarda ACTH üretir. Cushing sendromu, eğer hipofiz bezinden kaynaklanan bir sorundan meydana geliyorsa bu duruma Cushing hastalığı denir. İkinci en sık neden ise böbrek üstü bezindeki tümörlerdir. Diğer bir sebebi de dışarıdan yüksek doz kortizonlu tedaviler almaktır.
Tedavi
Cushing sendromunun tedavisi vücuttaki artmış kortizol miktarını düşürmeye yöneliktir. En iyi tedavi sebebe yöneliktir. Sebep eğer uzun süre kortizon kullanımı ise doktorunuz astım, artrit veya diğer durumların tedavisini yeterli düzeyde tutarak kortizon dozlarını azaltabilir. Eğer cushing sendromunun sebebi tümör ise (hipofiz bezi veya böbrek üstü bezlerinde) doktorunuz size cerrahi önerebilir. Cerrahiye uygun olmayan veya tam rezeksiyon başarılamayan durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) uygundur. Bir de kortizol sentezini baskılayan ilaçlar kullanılabilmektedir.
Risk
Tıbbi nedenlerle de olsa uzun süreli ve yüksek doz kortizonlu ilaç kullanımı Cushing sendromu gelişimi için risk oluşturur.

Hastalık Sorgulama Programı