Deliriyum


Bilgi

Deliryum başlamasından yaklaşık üç gün önce huzursuzluk, endişe, dikkat dağınıklığı, uyku bozukluğu veyahut uyku esnasında sayıklamalar gibi belirtiler gösterebilmektedir. İlerleyen günlerde, birbiriyle alakasız kelimelerin art arda kullanılmasıyla anlamsız cümleler kurulması, dezorganize konuşma, konuşma esnasında konudan konuya geçme, huzursuzluk, şaşkınlık, ani tepkiler verme ve öfke patlamaları gibi pek çok nörolojik ve psikiyatrik belirti ortaya çıkmaktadır. Olmayan bir durumu olmuş gibi algılama problemleri yaşanabilir. Örneğin, düzenli yemeğini yiyen bir hasta, kendisinin aç bırakıldığını söyleyebilir. Aldığı ilaçlar nedeniyle, kendisiyle ilgilenen hemşirenin onu zehirlemeye çalıştığını söyleyebilir.

Sebep

Ani (akut) gelişen ama geri dönüşümü olan bir hastalık olan Deliryum, hızlı bir başlangıç aşamasıyla kendini gösteren, inişli çıkışlı bir hastalık süreci oluşturan, enfeksiyon, gıda veya su eksikliği, zehirlenme, yüksek ateş ve benzeri gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan, düşünce ve algılama değişimleri yaşatan, bilinç problemi oluşturan ve uyku-uyanıklık arası bir dönem oluşturan bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik – psikiyatrik değerlendirme ile konur.

Etken

Hastanede yatan hastalarda, özellikle de yoğun bakım servisinde yatan hastalarda sıklıkla görülmektedir.

Tedavi

Hastanede iyi aydınlatılmış, sakin bir ortam bu hastalar için en uygun ortamdır. Bulgular, hastayla sürekli aynı personelin çalışmasıyla azalır; Gün, ay, yıl, bulunulan yer ve kendisi ile ilgilenen hemşire ve doktorların adları hastanın rahat görebileceği, okuyabileceği bir yere yazılmalıdır veya hastaya aralıklı hatırlatılmalıdır. Mümkünse, bir yakınının sürekli hastanın yanında bulunması ajitasyon riskini azaltır.

Risk

Her yaş grubundan hastada görülme durumu olan deliryum için, bazı hasta gruplarında görülme olasılığı daha yüksektir. Bu gruplar; yaşlılar, diyaliz tedavisi alan böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalar, inme yaşayanlar, kanser hastalarıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı