Boyunda Kas Gerilmesi

Bilgi
Boyun ağrısına çoğu kez tutukluk, uyuşma, karıncalanma, baş dönmesi, ı gibi semptomlar eşlik eder. Tutukluk uzun süreli ise sebebi iltihaplı bir romatizmadır. Uyuşma, karıncalanma şeklindeki yakınmalar sinir kökü sıkışmasının göstergesidir.
Sebep
Boyun bölgesinin zorlayıcı bir şekilde maruz kaldığı ani veya hafif ve sürekli travmalar boynu oluşturan kas yapısında geçici hasara (gerilmeye, incinmeye) yol açabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde boyun MR’ı ile görüntüleme.
Etken
Zorlayıcı boyun hareketleri
Tedavi
Sıcak uygulama, fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar önerilir. Boyun gerilmesi yaşayanlar saçlarını ıslak bırakmamalı, doğru oturmaya özen göstermeli, çalışırken ara ara mola vermeli, ani ve sert hareketlerden kaçınmalı, masaya eğilerek bakmamalı, kollu sandalye kullanmalıdır.
Risk
Bazı meslek gruplarında daha sık görülür; bilgisayar başında çalışanlar, şoförler, telefon operatörleri, ev hanımları ve sekreterler gibi.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı