Bilgi
Burnun, dudakların veya boğazın yanması, kuru öksürük, balgamla birlikte öksürük, mide bulantısı, karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirti ve bulgular görülebilir. Elbette belirtiler kişiden kişiye ve maruz kalınan kimyasalın tipine ve yoğunluğuna göre değişiklikler gösterecektir.
Sebep
Akciğer dokusundaki iltihaplanma olayı pnömoni veya zatürre olarak tanımlanmaktadır. Zatürre genellikle bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmalarla oluşur. Oysa kimyasal zatürrede akciğer dokularındaki hasarın nedeni zehirli maddelerdir ve mikroorganizma kaynaklı olana göre daha nadir bir durumdur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, maruz kalınan maddenin özeliklerinin öğrenilmesi, yaşamsal bulguların değerlendirilmesi, fizik muayene, kan tetkikleri ve zehir danışmanın önerileri doğrultusunda ek tetkikler yapılmalıdır.
Etken
Toksik yapıdaki sıvılar, gazlar, tozlar, buharlar kimyasal zatürreye neden olabilir. Aspirasyon zatürresi (pnömoni) özel bir tür kimyasal zatürre olup, ağız salgılarının veya mide içeriklerinin ciğerlere kaçması anlamına gelir. Mide asidinin ve enzimlerinin akciğer dokuları üzerindeki zehirli etkisinden kimyasal zatürre gelişir.
Tedavi
Mümkünse ciddi belirtilerin varlığı durumunda bu tabloya neden olan kimyasalın türü belirlenmelidir. Ancak tedaviye başlamak için bu beklenmez. İlk hedef yaşamsal destektir. Gereğinde solunum desteği sağlanmalıdır. Zehir kontrol merkezi aranarak kimyasala özel acil müdahale gerektiren diğer durumlar konusunda bilgi ve yönlendirme alınmalıdır.
Risk
Kimyasal zatürre geçiren hastalarda takipte hastalık nüksleri görülebileceği gibi, bu hastalarda her türlü zatürre riski artmıştır.

Hastalık Sorgulama Programı