Kimyasal Pnömoni


Bilgi

Burnun, dudakların veya boğazın yanması, kuru öksürük, balgamla birlikte öksürük, mide bulantısı, karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirti ve bulgular görülebilir. Elbette belirtiler kişiden kişiye ve maruz kalınan kimyasalın tipine ve yoğunluğuna göre değişiklikler gösterecektir.

Sebep

Akciğer dokusundaki iltihaplanma olayı pnömoni veya zatürre olarak tanımlanmaktadır. Zatürre genellikle bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmalarla oluşur. Oysa kimyasal zatürrede akciğer dokularındaki hasarın nedeni zehirli maddelerdir ve mikroorganizma kaynaklı olana göre daha nadir bir durumdur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, maruz kalınan maddenin özeliklerinin öğrenilmesi, yaşamsal bulguların değerlendirilmesi, fizik muayene, kan tetkikleri ve zehir danışmanın önerileri doğrultusunda ek tetkikler yapılmalıdır.

Etken

Toksik yapıdaki sıvılar, gazlar, tozlar, buharlar kimyasal zatürreye neden olabilir. Aspirasyon zatürresi (pnömoni) özel bir tür kimyasal zatürre olup, ağız salgılarının veya mide içeriklerinin ciğerlere kaçması anlamına gelir. Mide asidinin ve enzimlerinin akciğer dokuları üzerindeki zehirli etkisinden kimyasal zatürre gelişir.

Tedavi

Mümkünse ciddi belirtilerin varlığı durumunda bu tabloya neden olan kimyasalın türü belirlenmelidir. Ancak tedaviye başlamak için bu beklenmez. İlk hedef yaşamsal destektir. Gereğinde solunum desteği sağlanmalıdır. Zehir kontrol merkezi aranarak kimyasala özel acil müdahale gerektiren diğer durumlar konusunda bilgi ve yönlendirme alınmalıdır.

Risk

Kimyasal zatürre geçiren hastalarda takipte hastalık nüksleri görülebileceği gibi, bu hastalarda her türlü zatürre riski artmıştır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı