Egzersiz Kökenli Astım


Bilgi

Hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve nefes almada güçlük başlıca belirtileridir. Bu belirtilerin şiddetlenmesi ve alevlenmesi astım atağı (astım nöbeti) olarak adlandırılır. Bu nöbetler sırasında hava yolları iyice daralır ve kişi yeterince oksijen almaz.

Sebep

Astım, bronş ve bronşiyol denilen ve aldığımız havayı akciğerlere taşıyan boru şeklindeki hava yollarının daralmasına verilen addır. Kronik bir akciğer hastalığıdır. “Egzersiz Kökenli Astım” ise alerjik olmayan astımın tipik örneklerindendir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi ve kan tetkikleri

Etken

Alerjik (dış etkenlerden kaynaklanan) ve alerjik olmayan (iç etkenlerden kaynaklanan) olmak üzer iki tip astım vardır. Alerjik astım; tıpkı diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi (alerjik rinit, alerjik konjonktivit), hava yoluyla alınan polen, ev tozu akarı, küf ve evcil hayvan tüyü gibi alerjenlerden kaynaklanır. Alerjik olmayan astım ise endişe, stres, egzersiz, soğuk ya da kuru hava ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Özellikle egzersiz alerjik olmayan astımın en önemli tetikleyicileri arasındadır.

Tedavi

Astımın nöbetleri genelde geçicidir ve iki tip ilaç ile tedavi edilir. Bunlar; belirtileri durdurmak ve gidermek için hızlı ve rahatlatıcı ilaçlar ve belirtilerin oluşmasını önlemek için uzun süre etkili ilaçlardır.

Risk

Bu hastalarda alerjik rinit ya da atopik dermatit gibi diğer alerjik hastalıkların olma ihtimali daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı