Akciğer Kanseri


Bilgi

Hastalığın erken dönemlerinde hiç bir belirti olmayabilir. Başlıca belirtiler; inatçı öksürük, kanlı öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, iştahsızlık, açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunluktur.

Sebep

Akciğer hücrelerinde anormal ve kontrol edilemeyen hücre çoğalmasıdır. Kanser hücreleri akciğer dokusunu yok eder ve çevre organlara zarar verir. Başlıca iki çeşit akciğer kanseri vardır; bunlar küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir. Akciğerdeki bir kanser hastalığı, ya akciğerin kendisinden kaynaklanmış bir kanserdir ya da başka bir organda meydana gelen bir kanserin akciğere sıçraması (metastaz) sonucu oluşmuştur.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, akciğer grafisi, akciğer tomografisi ve gereğinde ileri testler yapılmalıdır.

Etken

En sık nedeni sigara kullanımıdır. Akciğer kanseri tanısı alan hastaların neredeyse %90’ı sigara içmektedir. Kadınlarda da sigara içme oranı arttığından her iki cinste görülme sıklığı birbirine yakındır. Sigaradan kasıt elbette bütün tütün ürünleridir.

Tedavi

Kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi), cerrahi tedavi seçeneklerinden hastaya uygun olanları. (göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, tıbbi (medikal) onkoloji ve radyasyon onkolojisi hekimlerinin değerlendirmesiyle)

Risk

Tütün ürünleri kullanımı dışında, asbest maruziyeti, radon gazı maruziyeti, ailede hastalık varlığı ve hava kirliliği de bilinen risk faktörlerindendir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı