Boyun Apsesi


Bilgi

Genel enfeksiyon bulguları olarak ateş, genel durum düşkünlüğü, halsizlik ve iştahsızlık, çarpıntı dışında; tutulan bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak boyunda şişlik ve boyun asimetrisi, boğaz ağrısı, ısı artışı, kulak ağrısı, solunum zorluğu, yutkunma güçlüğü ve yutkunmada ağrı, ses çıkaramama gibi belirtiler görülür.

Sebep

Boyun enfeksiyonları, boyun bölgesinde görülen enfeksiyonlar olup yüzeysel ve derin enfeksiyonlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Derin boyun enfeksiyonuna boyun apsesi de denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Olgulardan ayrıntılı öykü alınması gerekir. Öyküde, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, diş sorunları, cerrahi işlem ve travma öyküsü sorgulanmalıdır. Kan tetkikleri, kültürler, boyun BT de tanıya yardımcıdır.

Etken

Boyun bölgesindeki lenf bezlerine, üst solunum yolu mukozalarından lenf akımı olduğundan, üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar, boyun lenf bezlerinde iltihap (lenfadenit), yumuşak doku iltihabı (selülit) ya da apseye neden olabilir. Etken polimikrobiyaldir yani birden fazla bakteri tespit edilir.

Tedavi

Boyun enfeksiyonları ile kulak-burun-boğaz ve plastik-estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümleri ilgilenir. Medikal ve cerrahi olarak acil kabul edilmesi gereken durumlardır. Uygun antibiyotik ve destek tedavisi başlanır ve gereğinde acil cerrahi planı yapılır.

Risk

Bağışıklık sistemi baskılı olan bireyler özellikle risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı