Bilgi
Yutma sırasında ağrı, yutma güçlüğü, yutma sırasında takılma hissi, göğüs ağrısı, kusma, yemek yerken tıkanma ve kilo kaybı hastalığın başlıca belirtileridir.
Sebep
Yemek borusu (özafagus), yutulan gıdaların mideye taşınmasını sağlayan, kaslardan meydana gelmiş, yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve ağzı mideye bağlayan boru şeklinde bir tüptür. Akalzya, yemek borusu kaslarının nadir görülen bir hastalığıdır. Bu hastalıkta, yemek borusunun mide ile birleştiği yerde bulunan ve kaslardan oluşan alt özefagus sfinkteri (büzük) gevşeyemez ve bu durum gıdaların mideye geçmesine izin vermez
Bakım
-
Tahlil
Yutkunma güçlüğü ile başvuran her hastada yapılması gereken inceleme baryumlu özefagus pasaj grafisidir. Akalazya tanısı bu grafi ile çoğu zaman konulabilir. Kanserleri dışlamak için endoskopi yapılabilir. Kesin tanı için intraözofagial manometri gerekebilir.
Etken
Akalzya hastalığında görülen yemek borusu alt sfinkterindeki kaslardaki gevşeyememenin nedeni bilinmemektedir.
Tedavi
Hafif vakalarda kalsiyum kanal blokerleri (Nifedipin) ve/veya nitratlar (İsosorbid dinitrat) yararlı olabilir. Ağır vakalarda endoskopik balon dilatasyonu veya cerrahi gerekmektedir.
Risk
Akalazyada da özefagus kanseri gelişme riskinin artmış olduğu bilinmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı