Bilgi
Yutma sırasında ağrı, yutma güçlüğü, yutma sırasında takılma hissi, göğüs ağrısı, kusma, yemek yerken tıkanma ve kilo kaybı hastalığın başlıca belirtileridir.
Sebep
Yemek borusu (özafagus), yutulan gıdaların mideye taşınmasını sağlayan, kaslardan meydana gelmiş, yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve ağzı mideye bağlayan boru şeklinde bir tüptür. Akalzya, yemek borusu kaslarının nadir görülen bir hastalığıdır. Bu hastalıkta, yemek borusunun mide ile birleştiği yerde bulunan ve kaslardan oluşan alt özefagus sfinkteri (büzük) gevşeyemez ve bu durum gıdaların mideye geçmesine izin vermez
Bakım
-
Tahlil
Yutkunma güçlüğü ile başvuran her hastada yapılması gereken inceleme baryumlu özefagus pasaj grafisidir. Akalazya tanısı bu grafi ile çoğu zaman konulabilir. Kanserleri dışlamak için endoskopi yapılabilir. Kesin tanı için intraözofagial manometri gerekebilir.
Etken
Akalzya hastalığında görülen yemek borusu alt sfinkterindeki kaslardaki gevşeyememenin nedeni bilinmemektedir.
Tedavi
Hafif vakalarda kalsiyum kanal blokerleri (Nifedipin) ve/veya nitratlar (İsosorbid dinitrat) yararlı olabilir. Ağır vakalarda endoskopik balon dilatasyonu veya cerrahi gerekmektedir.
Risk
Akalazyada da özefagus kanseri gelişme riskinin artmış olduğu bilinmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı