Göz Çukuru Kırığı


Bilgi

Göz çevresi kırıkları göz hareketlerini etkileyerek çift görme ve görme alanında daralmaya neden olabilir. Aynı zamanda, burundan berrak sıvı gelmesi, gözde ağrı ve çevresinde morarma gibi belirtiler de görülebilmektedir. Tedavi edilmezse kalıcı görme bozukluğu ve yüz şekil bozukluğuna neden olur. Erken dönemde müdahale edilmesi gereklidir.

Sebep

Göz küresine doğru yumruk, tenis topu, futbol topu, dirsek çarpması vb sert travmalara “blow-out travma” denir. Bu türden travmalar sonrası, orbita (göz çukuru) içi basıncın ani artışı sonucunda, göz çukuru alt veya iç duvarında çökme tarzında kırık oluşmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı, travma öyküsü, muayene bulguları, bilgisayarlı tomografi (BT) ve MR bulguları ile konur. Burun, beyin tabanı, sinüsler gibi komşu organların da yaralanabileceği akılda tutulmalıdır.

Etken

Sıklıkla motorlu taşıt kazaları, darp ya da düşme sonrası meydana gelir. Önden gelen darbe göz çukuru içindeki yapıları arkaya doğru iterek patlama şeklinde kırık oluşturur.

Tedavi

Travmadan dolayı oluşan ödem ve kanama geçtikten sonra erken dönemde cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir.

Risk

Futbol, tenis, boks vs. gibi spor dalları ile uğraşanlar risk grubundadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı