Kırık - Köprücük Kemiği


Bilgi

Tipik belirtiler özellikle hareketle artan omuz ağrısı, köprücük kemiğinde şekil bozukluğu, morarma ve hassasiyet, kolda uyuşma ve güç kaybıdır. Ağır kırıklar, kolun sinir ve damarlarına zarar verebilir.

Sebep

Köprücük kemiği, tıbbi adıyla klavikula, omzu oluşturan skapula (kürek kemiği) ile göğüs kafesi önündeki sternum (iman tahtası kemiği) arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır. Klavikula kırıkları çocukluk yaş grubunda sık görülen kırıklardandır.

Bakım

-

Tahlil

Köprücük kemiği kırıklarının tanısı tıbbi öykü, fizik muayene ve radyografik inceleme ile konulmaktadır.

Etken

Klavikula kırığı, genellikle kişi omzun dış kısmının üzerine düştüğü zaman meydana gelir. Direkt olarak klavikula üzerine gelen darbeler de kırığa neden olabilir. En erken görüldüğü zaman ise zorlu doğum sırasındaki travma ile olmaktadır.

Tedavi

Büyük bir kısmı ameliyata ihtiyaç duymadan tedavi edilebilir. Bandajla ya da kol askısı ile kırığın tespiti yeterli olabilir. Kırık hattı çok ayrışmış ise, ameliyat ile tedavisi gerekecektir.

Risk

Spor faaliyetlerinde, özellikle ağır sporlarda, gerekli koruyucu ekipman kullanmak köprücük kemiğinin kırılma riskini azaltacaktır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı