Bilgi
Tipik belirtiler özellikle hareketle artan omuz ağrısı, köprücük kemiğinde şekil bozukluğu, morarma ve hassasiyet, kolda uyuşma ve güç kaybıdır. Ağır kırıklar, kolun sinir ve damarlarına zarar verebilir.
Sebep
Köprücük kemiği, tıbbi adıyla klavikula, omzu oluşturan skapula (kürek kemiği) ile göğüs kafesi önündeki sternum (iman tahtası kemiği) arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır. Klavikula kırıkları çocukluk yaş grubunda sık görülen kırıklardandır.
Bakım
-
Tahlil
Köprücük kemiği kırıklarının tanısı tıbbi öykü, fizik muayene ve radyografik inceleme ile konulmaktadır.
Etken
Klavikula kırığı, genellikle kişi omzun dış kısmının üzerine düştüğü zaman meydana gelir. Direkt olarak klavikula üzerine gelen darbeler de kırığa neden olabilir. En erken görüldüğü zaman ise zorlu doğum sırasındaki travma ile olmaktadır.
Tedavi
Büyük bir kısmı ameliyata ihtiyaç duymadan tedavi edilebilir. Bandajla ya da kol askısı ile kırığın tespiti yeterli olabilir. Kırık hattı çok ayrışmış ise, ameliyat ile tedavisi gerekecektir.
Risk
Spor faaliyetlerinde, özellikle ağır sporlarda, gerekli koruyucu ekipman kullanmak köprücük kemiğinin kırılma riskini azaltacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı