Down Sendromu


Bilgi

Tipik Belirtileri; boy kısalığı, zekâ geriliği, ense kalınlaşması, burun basıklığı, dil büyümesi, el parmaklarının kısa olması, kafanın küçük olması, avuç içinde tek el çizgisi olması ve küçük kulaklar ve gözler arasındaki mesafenin fazla olmasıdır.

Sebep

Down sendromu ya da trizomi 21, genetik yapıdaki bir bozukluktan dolayı, 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Down sendromunda fiziksel ve zihinsel gelişim bozukluğu görülür.

Bakım

-

Tahlil

Fiziksel ve zihinsel özellikleri ile tanı konabilir. Doğum öncesi bebek anne karnındayken tanı koymak amacıyla, anneden alınan kan ile biyokimyasal tarama yapılarak ve ultrason yardımıyla bebekte Down Sendromu olup olmadığı öngörülebilir.

Etken

21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması, yani üç adet 21. kromozom olması sonucu olarak ortaya çıkar. Fakat bu farklılığa neden olan faktörün henüz ne olduğu bilinmemektedir.

Tedavi

Down sendromunun özel bir tedavisi yoktur. Ancak, Down sendromlu çocuklarda, kalp hastalığı, lösemi (kan kanseri), enfeksiyon ve uyku apnesi gibi durumlar daha sık görülür ve bu çocukların yaşam süreleri daha kısadır. Hastalar bu anlamda rutin takipte olmalıdır. Down sendromlular kilo almaya meyillidir. Eğer dikkat edilmez ise aşırı kilo almaya doğru eğim oluşabilir. Onun için dengeli ve düzenli beslenmesine yönelik programlar oluşturulmalıdır. Uzman desteğinde fiziksel hareketlilik sağlanmalıdır. Özel eğitim imkanları oluşturulmalıdır.

Risk

Anne yaşının ileri olması ve daha önceden bir Down sendromlu çocuğa sahip olma, Down sendromlu başka bir çocuğa sahip olma riskini arttırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı