Bilgi
Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme, bayılma; ağır tabloda ise hızla kalp atımı ve solunumun durması gibi belirtiler görülür.
Sebep
Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Alerjen ile vücudun ilk temasında herhangi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Eğer bu alerjenle vücut daha sonra tekrar karşılaşırsa çok ağır bir cevap (anafilaktik şok) gelişebilmektedir. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.
Etken
Fıstık, yumurta, balık, kabuklu deniz hayvanları, süt, buğday ve soya gibi gıda maddeleri, arı sokması veya polen reaksiyonları gibi çok farklı alerjenlerle tetiklenen antikor aracılı bir hipersensitivite reaksiyonudur. Alerjenlerle birçok açıdan temasa girebilirsiniz: cilt, gözler, burun, ağız veya mide mukozasından.
Tedavi
Acil tedavi, solunum desteği ve gözlem gereklidir. Hastane dışında da acil cilt altı epinefrin enjeksiyonu hayat kurtarıcı olabilir. Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır.
Risk
Daha önce anafilaktik reaksiyon geçirdiyseniz veya anafilaksi riski taşıdığınızı biliyorsanız, doktorunuz size alerjik reaksiyon anında yanınızdakilerin uygulayabileceği hazır enjeksiyonluk iğne (epinefrin) verebilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı