Katarakt


Bilgi

Tipik belirtiler görmede yavaş yavaş oluşan azalma, bulutlu görme, görme bozukluğu (bulanık görme), ışıktan rahatsız olma, göz kamaşması, renklerin soluklaşması ve sararması, gece görmede zorlanma ve çift görmedir.

Sebep

Normalde, göze giren ışık şeffaf olan bir lensten geçer ve gözün arkasında retina üzerine düşer. Katarakt, lensin görmeyi engelleyecek şekilde saydamlığını kaybetmesi, opaklaşması ya da sislenmesidir. Katarakt, göz sorunlarının en yaygın görülen şeklidir. Genellikle katarakt yavaş yavaş gelişir ve daha çok yaşlı kişilerde görülür. Ancak göz travması (yaralanması) ya da doğuştan olan (konjenital) bazı hastalıklarda çocuk ya da genç yaşlarda da görülebilir.

Bakım

-

Tahlil

Göz muayenesi ile tanı konur.

Etken

Katarakt, yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi, doğumsal (konjenital) da olabilir. Ayrıca, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı (kortizon gibi), göze gelen darbeler, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar sonucunda da oluşabilir. Katarakt en sık yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Bilinen bir sebebi olmamakla birlikte beslenme, ultraviyole ışınları gibi birçok risk faktörü bulunmaktadır.

Tedavi

Kataraktın ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavisi cerrahidir ve günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir

Risk

Sigara içme, kortizon (steroid) ilaçları, diyabet, yüksek kan basıncı, alkolizm, güneş gözlüğü takmadan güneşe maruz kalma, obezite, geçirilmiş göz yaralanması ya da göz hastalığı ve ailede katarakt olması katarakt riskini artırmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı