Bilgi
Hipertansiyon, yıllarca hiç belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar verebilir. Bu nedenle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Bu nedenle belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürmeniz gerekir. En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında aşırı yüksek kan basıncına bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk oluşabilir.
Sebep
Damarın içindeki kanın, damar duvarına yaptığı basıncın artmasına hipertansiyon denir. Başka deyişle, kan dolaşımı için gereken basıncın normalden fazla olması anlamına gelir ve ‘yüksek tansiyon’ da denir. Uzun dönemde damar duvarlarındaki etkisi, damarın iç yüzeyinde hasara yol açar. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir. Tanım olarak ofis (muayenehane) koşularında, farklı zamanlarda, koldan ölçüden kan basıncı ortalamasının 14/90 mmHg veya üzerinde olması hali olarak tanımlanmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, her iki koldan kan basıncı ölçümü, hastadan evde tansiyon takibi yapması istenmelidir. Gereğinde kan tetkikleri, EKG, ekokardiyografi, böbrek ultrasonografisi ve renal renkli dopler ultrason, göz dibi incelemesi gibi ileri tetkikler gerekebilir.
Etken
Esansiyel hipertansiyon ya da primer hipertansiyon, nedeni bilinmeyen hipertansiyon demektir. Hipertansiyon hastalarının büyük çoğunluğunda esansiyel hipertansiyon vardır. Böbrek, böbrek damarları, hormonlar, metabolik hastalıklar, ilaçlar, kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan hipertansiyona ise sekonder hipertansiyon denir.
Tedavi
Sekonder hipertansiyon esansiyel hipertansiyona göre daha nadir görülür. Ve tedavisi altta yatan hastalıklara yöneliktir. Esansiyel hipertansiyonda ise amaç kan basıncı düzeylerini o birey için hedeflenen düzeylerin altında seyretmesini sağlamaktır. Bunun için yaşam tarzı değişiklikleri, diyet önerileri, sigaranın bırakılması, tuz tüketiminin kısıtlanması, fiziksel hareketin artırılması önerilir. Gereğinde ilaç tedavileri başlanır.
Risk
Hipertansiyonun uç organ hasarlarına (inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, görme kaybı, böbrek yetmezliği gibi) yol açma riski olduğu unutulmamalı ve düzenli hekim kontrolünde önerilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir.

Hastalık Sorgulama Programı