Hipertansiyon


Bilgi

Hipertansiyon, yıllarca hiç belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar verebilir. Bu nedenle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Bu nedenle belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürmeniz gerekir. En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında aşırı yüksek kan basıncına bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk oluşabilir.

Sebep

Damarın içindeki kanın, damar duvarına yaptığı basıncın artmasına hipertansiyon denir. Başka deyişle, kan dolaşımı için gereken basıncın normalden fazla olması anlamına gelir ve ‘yüksek tansiyon’ da denir. Uzun dönemde damar duvarlarındaki etkisi, damarın iç yüzeyinde hasara yol açar. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir. Tanım olarak ofis (muayenehane) koşularında, farklı zamanlarda, koldan ölçüden kan basıncı ortalamasının 14/90 mmHg veya üzerinde olması hali olarak tanımlanmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, her iki koldan kan basıncı ölçümü, hastadan evde tansiyon takibi yapması istenmelidir. Gereğinde kan tetkikleri, EKG, ekokardiyografi, böbrek ultrasonografisi ve renal renkli dopler ultrason, göz dibi incelemesi gibi ileri tetkikler gerekebilir.

Etken

Esansiyel hipertansiyon ya da primer hipertansiyon, nedeni bilinmeyen hipertansiyon demektir. Hipertansiyon hastalarının büyük çoğunluğunda esansiyel hipertansiyon vardır. Böbrek, böbrek damarları, hormonlar, metabolik hastalıklar, ilaçlar, kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan hipertansiyona ise sekonder hipertansiyon denir.

Tedavi

Sekonder hipertansiyon esansiyel hipertansiyona göre daha nadir görülür. Ve tedavisi altta yatan hastalıklara yöneliktir. Esansiyel hipertansiyonda ise amaç kan basıncı düzeylerini o birey için hedeflenen düzeylerin altında seyretmesini sağlamaktır. Bunun için yaşam tarzı değişiklikleri, diyet önerileri, sigaranın bırakılması, tuz tüketiminin kısıtlanması, fiziksel hareketin artırılması önerilir. Gereğinde ilaç tedavileri başlanır.

Risk

Hipertansiyonun uç organ hasarlarına (inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, görme kaybı, böbrek yetmezliği gibi) yol açma riski olduğu unutulmamalı ve düzenli hekim kontrolünde önerilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı