İntrakraniyal hematom


Bilgi

: İntrakraniyal hematom, kanamanın yerine göre hastada çeşitli belirtilere yol açmaktadır. Sıklıkla devam eden baş ağrısı, bulantı, kusma, kuvvet kaybı ve felç, konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, denge bozukluğu, hatta bilinç kaybı en belirgin belirtilerdir.

Sebep

Farklı nedenler ile kafatası içindeki damarların yırtılarak, kanın damar dışına çıkıp beyin dokusu içine, bazen de beyin zarları ile kafa kemiği arasına yayılarak çeşitli patolojilere ve hatta ölüme kadar yol açmasıdır. Halk arasında beyin kanaması olarak da bilinir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı nörolojik muayeneyi de içeren fizik muayene ve tıbbi öykü ile tanı koymak mümkündür. İnmenin tipini belirlemek içim tomografi, MR ve difüzyon MR gibi tetkikler gerekecektir. Tanı ve/veya tedavi amaçlı anjiyografi gerekebilir.

Etken

Travmaya bağlı kafatasında kırık olsun veya olmasın beyin katmanlarındaki yırtılma sonucu veya damarların gerilerek yırtılması ile kanamalar oluşmaktadır. Ayrıca anevrizmaların (baloncukların) veya arteriovenöz malformasyon denilen damar anomalilerinin yüksek kan basıncına dayanamayarak patlaması da intrakraniyal hematom nedenleri arasındadır.

Tedavi

Tedavide önemli olan hastaya yaşam desteği sağlamak ve yüksek olan kan basıncını düşürmektir. Gereken durumlarda cerrahi tedavi ile hematomun boşaltılması gibi bir yönteme başvurulur. Kanamadan kurtulan hastalarda rehabilitasyon tedavisi başlanır.

Risk

Yaş ilerledikçe intrakraniyal hematom riski artar. Diyabet, hipertansiyon, sigara kullanımı ve hareketsiz yaşam da risk faktörleridir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı